Sure sec
HADÎD-14 Tefsiri

HADÎD Suresi 14. Ayet-i Kerime Tefsiri

HADÎD-14 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Toplumun cehenneme girecek kısmı: “Biz de sizlerle birlikteydik.” derler. Kurtulanlar: “Siz fitneye düştünüz, beklediniz. Allah'tan ve İslâm'dan kuşku duydunuz. Ve aldatanlara (şeytan ve avanesine...
share on facebook  tweet  share on google  print  

HADÎD Suresi Âyet - 14 Tefsiri

 

يُنَادُونَهُمْ أَلَمْ نَكُن مَّعَكُمْ قَالُوا بَلَى وَلَكِنَّكُمْ فَتَنتُمْ أَنفُسَكُمْ وَتَرَبَّصْتُمْ وَارْتَبْتُمْ وَغَرَّتْكُمُ الْأَمَانِيُّ حَتَّى جَاء أَمْرُ اللَّهِ وَغَرَّكُم بِاللَّهِ الْغَرُورُ

Yunâdûnehum e lem nekun meakum, kâlû belâ ve lâkinnekum fetentum enfusekum ve terabbastum vertebtum ve garratkumul emâniyyu hattâ câe emrullâhi ve garrakum billâhil garûr(garûmu).

Onlara seslenirler: “Biz, sizinle beraber olmadık mı?” (Onlar): “Evet, fakat siz kendinizi fitneye düşürdünüz, beklediniz ve şüphe ettiniz. Allah’ın emri (ölüm emri) gelinceye kadar emaniyye sizi aldattı. Ve garur (aldatanlar, şeytan ve avaneleri), sizi Allah ile (Allah “Gafur’dur, Rahîm’dir, sizi affeder.” diyerek) aldattı.” dediler.

1.yunâdûne-hum: onlara seslenilir (onlara seslenirler)
2.e: mi
3.lem nekun: biz olmadık
4.mea-kum: sizinle beraber
5.kâlû: dediler
6.belâ: evet
7.ve lâkinne-kum: ve ancak, fakat siz
8.fetentum: fitneye düşürdünüz
9.enfuse-kum: kendiniz
10.ve terebbastum: ve durup beklediniz
11.ve irtebtum: ve şüphe ettiniz
12.ve garret-kum(u): ve sizi aldattı
13.el emâniyyu: emaniyye, gerçek olmayan, bâtıl şeyler
14.hattâ: hatta, oluncaya kadar
15.câe: geldi
16.emru allahi: Allah'ın emri
17.ve garre-kum: ve sizi aldattı
18.bi allâhi: Allah'a karşı
19.el garûr: aldatanlar, aldatıcılar
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Toplumun cehenneme girecek kısmı: “Biz de sizlerle birlikteydik.” derler. Kurtulanlar: “Siz fitneye düştünüz, beklediniz. Allah'tan ve İslâm'dan kuşku duydunuz. Ve aldatanlara (şeytan ve avanesine) aldandınız.” dediler.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.