Sure sec
HADÎD-13 Tefsiri

HADÎD Suresi 13. Ayet-i Kerime Tefsiri

HADÎD-13 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Cehenneme girenler cennete gireceklerin nurlarından bir parça almaya çalışırlar ama bu mümkün değildir. Onların tarafında azap yani cehennem, nurluların tarafında rahmet ve mutluluk vardır. (Yevme...
share on facebook  tweet  share on google  print  

HADÎD Suresi Âyet - 13 Tefsiri

 

يَوْمَ يَقُولُ الْمُنَافِقُونَ وَالْمُنَافِقَاتُ لِلَّذِينَ آمَنُوا انظُرُونَا نَقْتَبِسْ مِن نُّورِكُمْ قِيلَ ارْجِعُوا وَرَاءكُمْ فَالْتَمِسُوا نُورًا فَضُرِبَ بَيْنَهُم بِسُورٍ لَّهُ بَابٌ بَاطِنُهُ فِيهِ الرَّحْمَةُ وَظَاهِرُهُ مِن قِبَلِهِ الْعَذَابُ

Yevme yekûlul munâfikûne vel munâfikâtu lillezîne âmenûnzurûnâ naktebis min nûrikum, kîlerciû verâekum fel temisû nûrâ(nûren), fe duribe beynehum bi sûrin lehu bâbun, bâtınuhu fîhir rahmetu ve zâhiruhu min kıbelihil azâb(azâbu).

Münafık erkeklerin ve münafık kadınların, âmenû olanlara: “Bizi bekleyin, sizin nurunuzdan bir parça alalım.” diyeceği gün, onlara: “Haydi arkanıza dönün ve nur arayın.” denir. Artık onların arasına, kapısı olan bir duvar çekilmiştir. Onun iç kısmında, orada rahmet ve onun dış tarafında, ondan (duvardan) önce azap vardır.

1.yevme: gün
2.yekûlu: derler
3.el munâfikûne: münafık erkekler
4.ve el munâfikâtu: ve münafık kadınlar
5.li ellezîne: o kimselere, onlara
6.amenû: îmân ettiler, amenû oldular, Allah'a ulaşmayı dilediler
7.unzurû-nâ: bizi bekleyin
8.naktebis: bir parça alalım
9.min nûri-kum: sizin nurunuzdan
10.kîle: denir, söylenir
11.erci'û: dönün
12.verâe-kum: arkanıza
13.fe: artık, haydi
14.iltemisû: arayın
15.nûren: nur
16.fe: artık, böylece
17.duribe: vurdu, yaptı
18.beyne-hum: onların aralarına
19.bi sûrin: sur, duvar
20.lehu: onun vardır
21.bâbun: kapı
22.bâtinu-hu: onun içinde, iç kısmında
23.fî-hi: orada vardır
24.er rahmetu: rahmet
25.ve zâhiru-hu: ve onun dışında, dış kısmında
26.min kıbeli-hi: ondan önce
27.el azâbu: azap
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Cehenneme girenler cennete gireceklerin nurlarından bir parça almaya çalışırlar ama bu mümkün değildir. Onların tarafında azap yani cehennem, nurluların tarafında rahmet ve mutluluk vardır.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.