Sure sec
HADÎD-12 Tefsiri

HADÎD Suresi 12. Ayet-i Kerime Tefsiri

HADÎD-12 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Buradaki mü'min kadınlar ve erkekler, nurları önlerinde ve sağlarında olan, henüz salâh nurunu almamış olan, ama salâh makamına ulaşmış olan, günahları örtülen ve sevaba çevrilen yani salâh makamı...
share on facebook  tweet  share on google  print  

HADÎD Suresi Âyet - 12 Tefsiri

 

يَوْمَ تَرَى الْمُؤْمِنِينَ وَالْمُؤْمِنَاتِ يَسْعَى نُورُهُم بَيْنَ أَيْدِيهِمْ وَبِأَيْمَانِهِم بُشْرَاكُمُ الْيَوْمَ جَنَّاتٌ تَجْرِي مِن تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ خَالِدِينَ فِيهَا ذَلِكَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ

Yevme terâl mu’minîne vel mu’minâti yes’â nûruhum beyne eydîhim ve bi eymânihim buşrâkumul yevme cennâtun tecrî min tahtihâl enhâru hâlidîne fîhâ, zâlike huvel fevzul azîm(azîmu).

O gün, mü’min erkekleri ve mü’min kadınları, nurları önlerinde ve sağlarında koşarken görürsün. Bugün sizin müjdeniz, orada ebediyyen kalacağınız, altından nehirler akan cennetlerdir. İşte o, fevzül azîmdir (en büyük kurtuluştur).

1.yevme: o gün
2.terâ: görürsün
3.el mu'minîne: mü'min erkekler
4.ve el mu'minâti: ve mü'min kadınlar
5.yes'â: koşar
6.nûru-hum: onların nurları
7.beyne: arasında
8.eydî-him: onların elleri
9.ve: ve
10.bi: ile
11.eymâni-him: onların sağları
12.buşrâ-kum: sizin müjdeniz
13.el yevme: o gün
14.cennâtun: cennetler
15.tecrî: akar
16.min tahti-hâ: onun altından
17.el enhâru: nehirler
18.hâlidîne: ebediyyen kalacak olanlar
19.fî-hâ: içinde, orada
20.zâlike: işte bu
21.huve: o
22.fevzu: kurtuluş
23.el azîmu: en büyük
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Buradaki mü'min kadınlar ve erkekler, nurları önlerinde ve sağlarında olan, henüz salâh nurunu almamış olan, ama salâh makamına ulaşmış olan, günahları örtülen ve sevaba çevrilen yani salâh makamının ikinci kademesinde olanlardır. Gidecekleri yer Adn cennetlerinin ikinci kesimidir.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.