Sure sec
HADÎD-10 Tefsiri

HADÎD Suresi 10. Ayet-i Kerime Tefsiri

HADÎD-10 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Fetihten evvel savaşan ve infâk edenler, fetihten sonra savaşan ve infâk edenlerden daha yüksek derecelere sahiptir. Allah'ın vaadi ise en güzel olan hüsnadır. Allah'ın yolunda infâk, fizik vücudu...
share on facebook  tweet  share on google  print  

HADÎD Suresi Âyet - 10 Tefsiri

 

وَمَا لَكُمْ أَلَّا تُنفِقُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ وَلِلَّهِ مِيرَاثُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ لَا يَسْتَوِي مِنكُم مَّنْ أَنفَقَ مِن قَبْلِ الْفَتْحِ وَقَاتَلَ أُوْلَئِكَ أَعْظَمُ دَرَجَةً مِّنَ الَّذِينَ أَنفَقُوا مِن بَعْدُ وَقَاتَلُوا وَكُلًّا وَعَدَ اللَّهُ الْحُسْنَى وَاللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِيرٌ

Ve mâ lekum ellâ tunfikû fî sebîlillâhi, ve lillâhi mîrâsus semâvâti vel ard(ardı), lâ yestevî minkum men enfeka min kablil fethi ve kâtele, ulâike a’zamu dereceten minellezîne enfekû min ba’du ve kâtelû ve kullen vaadallâhul husnâ, vallâhu bi mâ ta’melûne habîr(habîrun).

Ve size ne oluyor ki, Allah’ın yolunda infâk etmiyorsunuz? Göklerin ve yerin mirası Allah’ındır. İçinizden, fetihten önce infâk eden ve savaşanlar, işte onlar, daha sonra (fetihten sonra) infâk eden ve savaşanlarla bir değildir, onlardan daha yüksek (azamî) derece sahibidirler. Ve Allah, hepsine hüsna’yı vaadetti. Ve Allah, yaptıklarınızdan en iyi haberdar olandır.

1.ve mâ lekum: ve ne (oluyor)
2.ellâ tunfikû: infâk etmiyorsunuz
3.fî sebîli allâhi: Allah'ın yolunda
4.ve li allâhi: ve Allah'ındır
5.mîrâsu: miras
6.es semâvâti: semalar, gökler
7.ve el ardı: ve arz, yer
8.lâ yestevî: müsavi olmaz, bir olmaz
9.min-kum: sizden
10.men: kim
11.enfeka: infâk etti
12.min kabli: önceden, önce
13.el fethi: fetih
14.ve kâtele: ve savaştı
15.ulâike: işte onlar
16.a'zamu: en büyük
17.dereceten: derece vardır
18.min ellezîne: o kimselerden, onlardan
19.enfekû: infâk ettiler
20.min ba'du: sonradan, sonra
21.ve kâtelû: ve savaştılar
22.ve kullen: ve hepsi
23.vaade: vaadetti
24.allahu: Allah
25.el husnâ: en güzel güzellikler, Allah'ın Zat'ı ve cennetler
26.ve allahu: ve Allah
27.bi-mâ: şeyleri
28.ta'melûne: yapıyorsunuz
29.habîrun: haberdar olandır
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Fetihten evvel savaşan ve infâk edenler, fetihten sonra savaşan ve infâk edenlerden daha yüksek derecelere sahiptir. Allah'ın vaadi ise en güzel olan hüsnadır. Allah'ın yolunda infâk, fizik vücudun zikirle nefsin kalbine rahmet, fazl ve salâvât nurlarını ulaştırarak nefsi tezkiye ve tasfiye etmektir.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.