Sure sec
HACC-9 Tefsiri

HACC Suresi 9. Ayet-i Kerime Tefsiri

HACC-9 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allahû Tealâ zamanımızın sâdatlarını vermektedir. Kur'ân-ı Kerim, bir önceki âyette sıraladığımız 7 safhanın 7'sini de insanlara farz kılmıştır. İnsanlık tarihi boyunca 7 safha, 4 teslim hep var o...
share on facebook  tweet  share on google  print  

HACC Suresi Âyet - 9 Tefsiri

 

ثَانِيَ عِطْفِهِ لِيُضِلَّ عَن سَبِيلِ اللَّهِ لَهُ فِي الدُّنْيَا خِزْيٌ وَنُذِيقُهُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ عَذَابَ الْحَرِيقِ

Sâniye ıtfihî li yudılle an sebîlillâh(sebîlillâhi), lehu fid dunyâ hızyun ve nuzîkuhu yevmel kıyâmeti azâbel harîk(harîkı).

Allah’ın yolundan saptırmak için onu (Allah’ın dînindeki esasları) eğip büker (değiştirir). Onun için dünyada rezillik vardır. Ve ona kıyâmet günü yakıcı bir azap tattıracağız.

1.sâniye ıtfi-hî: ona yan çizer, kibirlenip onu eğip büker
2.li yudılle: saptırmak için
3.an sebîli allâhi: Allah'ın yolundan
4.lehu: ona, onun için (vardır)
5.fî ed dunyâ: dünyada
6.hızyun: rezillik
7.ve nuzîku-hu: ve ona tattıracağız
8.yevme el kıyâmeti: kıyâmet günü
9.azâbe: azap
10.el harîkı: yakıcı
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allahû Tealâ zamanımızın sâdatlarını vermektedir. Kur'ân-ı Kerim, bir önceki âyette sıraladığımız 7 safhanın 7'sini de insanlara farz kılmıştır. İnsanlık tarihi boyunca 7 safha, 4 teslim hep var olmuştur. Bundan 14 asır evvel bütün sahâbe 7 safhayı da bu 7 safhanın içindeki 4 teslimi de gerçekleştirmişlerdir. Ve Kur'ân-ı Kerim bütün boyutları ile bunu anlatmaktadır:

Söz konusu ilim sahiplerinin bunların hiçbirinden haberleri yoktur. Çünkü okudukları kitapların müfredat programlarında 7 tane safhanın hiçbirisi yoktur. Fıkıh, alabildiğine geniş bir muhtevada ele alınmaktadır. Elbette fıkhın da öğretilmesi lâzım, insanların dünya hayatında Allah'ın emirlerine uygun olarak neler yapacaklarının bilinmesi lâzım. Ama insanlar fıkhı ne kadar bilirlerse bilsinler, eğer hidayeti bilmiyorlarsa, kurtuluşları mümkün değildir. Eğer kişi Allah'a ulaşmayı dilemiyorsa, Allahû Tealâ onu âyetlerinden gâfil olarak kabul etmektedir.

Bu insanlar gafletlerine bakmadan, gâfil olmalarına, Allah'ın ilmini bilmemelerine rağmen Allah hakkında mücâdele etmektedirler. Onlara gerçeği öğretecek olan bir hidayetçileri yoktur. Eğer Allah'a ulaşmayı dileselerdi, mutlaka bir hidayetçiye ulaşacaklardı ve o hidayetçi, onlara Allah'a ulaşmayı dilemenin, ruhu Allah'a ulaştırmanın, fizik vücudun, nefsin ve iradenin tesliminin 12 defa neden ve hangi âyetler gereğince farz olduğunu öğretecekti. O zaman Kur'ân-ı Kerim onlar için "nurlu bir kitap" hüviyeti alacaktı. Ama bütün bunlardan haberdar olmadıkları için Kur'ân onlara göre "nurlu bir kitap" değildir.

Allahû Tealâ böyle bir durumda bu insanların durumunu ifade etmektedir. Bu insanlar o öğrendikleri eksik dîn bilgisi ile gerçekten dîni bildiklerini zannederek, o daracık ilimleri içerisinde, Allah'tan ilim öğrenmiş olanlarla kavgaya, savaşa başlarlar. Ve Allah'ın dînindeki esasları da eğip büküp değiştirirler. Allah'ın yolundan saptırmaya uğraşırlar. Ne yazık ki onların titrlerine bakan insanlar, onların doğru söylediklerini zannederler. Onlar da böylece kendilerini dinleyenleri yoldan çıkarırlar.

İşte Hac Suresinin 8. âyet-i kerimesi Allah hakkında mücâdele edenlerin standartlarını; 9. âyet-i kerimesi de o kişilerin davranış biçimlerini anlatmaktadır.

Olay bu sebeple bir facia niteliği taşımaktadır. Bugün dünyada dîn öğreten üniversitelerde ne yazık ki Allah'ın güzellikleri artık öğretilmemektedir. 14 asır önce sahâbenin yaşadığı, sahâbeyi sahâbe yapan İslâm, onlar için geçerli hüviyette değildir. Muhtevaya bakıyoruz ve sadece üzülüyoruz. Allah'ın hidayeti tamamen gizlenmiş durumda. Hidayeti bilmeyenler, hidayetten haberdar olmadıkları için böyle yapmış durumdalar. Herşey onların elinde şekil değiştirmiş.

Hidayet; insan ruhunun Allah'a ulaşması, fizik vücudun Allah'ın bütün emirlerini yerine getirmesinden başlayarak teslim olması, nefsin aynı hüviyette Allah'a teslim olması, iradenin Allah'ın iradesine bağlanarak Allah'a teslim olması bunların hepsi yok edilmiş. Kur'ân-ı Kerim indirildiğinden bu tarafa geçen 14 asırda iblis, insanların başına böyle bir tuzak örmüş.

Allahû Tealâ, kıyâmet günü onlara yakıcı bir azap tattıracağını söylemektedir. O insanlar neticede dünyada da mağlup olacaklardır. Aslında bu insanlar öğrendikleri yanlış ve eksik bilgileri öğretiyorlar. Hidayet, İslâm'ın 7 safhası, 4 tane teslimin hepsi tamamen unutulmuştur. Teslim dîni olan İslâm, 5 esasa oturtulmuş, bu 5 esas içinde teslimle alâkalı hiçbir şey; ne ruhun ne vechin ne nefsin ne de iradenin teslimi yok ve vasıtalar hedef olmuş. Araçlar amaç olmuş. Ve böylece İslâm insanlar tarafından batırılmış, törpülenmiş.

Hac Suresi 8 ve 9. âyet-i kerimeler, Allahû Tealâ'nın anlattığı bu korkunç olaydır. İlimsiz, hidayetsiz, mürşidsiz ve Kitab'a da tâbî olmaksızın, insanları Allah'ın yolundan uzaklaştırmaya çalışan, yoldan saptırmak için gayret gösteren bugünün Allah'ın hakikatlerini bilmeyen öğreticilerinden bahsediyor Allahû Tealâ.

İnsanlığa da bu öğretim kademesine de yazık oluyor. Ne kadar uğraşıyoruz biliyor musunuz, Allah'ın Bize öğrettiklerini onlara öğretebilmek için. Ama tam bu Hac Suresinin 8 ve 9. âyet-i ke-rimelerindeki insanlar tarafından mahvedilmiş İslâm dünyası. Bütün insanlığa yazık oluyor. Çünkü İslâm'dan başka bir dîn zaten hiç olmamıştır, o da bu hale getirilmiştir.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden HACC Suresi - 9 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu

HACC Suresi Tefsiri

HACC Suresi için tefsir sayfalarına ve âyet kelime sözlüğüne ulaşmak istediğiniz âyeti seçiniz.
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.