Sure sec
HACC-5 Tefsiri

HACC Suresi 5. Ayet-i Kerime Tefsiri

HACC-5 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Burada Allahû Tealâ insanın yaratılışını anlatmaktadır. İlk insan Âdem (a.s)'ın, organik ve inorganik bölümü de topraktan yaratıldı. Âdem (a.s)'dan sonrakiler, Âdem (a.s)'ın nutfesinden, Havva ana...
share on facebook  tweet  share on google  print  

HACC Suresi Âyet - 5 Tefsiri

 

يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِن كُنتُمْ فِي رَيْبٍ مِّنَ الْبَعْثِ فَإِنَّا خَلَقْنَاكُم مِّن تُرَابٍ ثُمَّ مِن نُّطْفَةٍ ثُمَّ مِنْ عَلَقَةٍ ثُمَّ مِن مُّضْغَةٍ مُّخَلَّقَةٍ وَغَيْرِ مُخَلَّقَةٍ لِّنُبَيِّنَ لَكُمْ وَنُقِرُّ فِي الْأَرْحَامِ مَا نَشَاء إِلَى أَجَلٍ مُّسَمًّى ثُمَّ نُخْرِجُكُمْ طِفْلًا ثُمَّ لِتَبْلُغُوا أَشُدَّكُمْ وَمِنكُم مَّن يُتَوَفَّى وَمِنكُم مَّن يُرَدُّ إِلَى أَرْذَلِ الْعُمُرِ لِكَيْلَا يَعْلَمَ مِن بَعْدِ عِلْمٍ شَيْئًا وَتَرَى الْأَرْضَ هَامِدَةً فَإِذَا أَنزَلْنَا عَلَيْهَا الْمَاء اهْتَزَّتْ وَرَبَتْ وَأَنبَتَتْ مِن كُلِّ زَوْجٍ بَهِيجٍ

Yâ eyyuhân nâsu in kuntum fî raybin minel ba’si fe innâ halaknâkum min turâbin summe min nutfetin summe min alakatin summe min mudgatin muhallekatin ve gayri muhallekatin li nubeyyine lekum, ve nukırru fîl erhâmi mâ neşâu ilâ ecelin musemmen summe nuhricukum tıflen summe li teblugû eşuddekum ve minkum men yuteveffâ ve minkum men yuraddu ilâ erzelil umuri li keylâ ya’leme min ba’di ilmin şey’â(şey’an), ve terâl arda hâmideten fe izâ enzelnâ aleyhâl mâehtezzet ve rabet ve enbetet min kulli zevcin behîc(behîcin).

Ey insanlar! Eğer beas edilmekten (tekrar diriltilmekten) şüphe içinde iseniz... Oysa muhakkak ki Biz sizi, size beyan edelim (açıklayalım) diye (önce) topraktan (inorganik ve organik maddelerden), sonra bir nutfeden (bir damladan), sonra bir alakadan (rahim duvarına bir noktadan bağlı duran embriyodan), sonra şekillendirilmiş ve şekillendirilmemiş (bir çiğnemlik et görünümünde) mudgadan yarattık. Ve (sizi), dilediğimiz süreye kadar rahimlerde tutarız. Sonra sizi, ergenlik çağına ulaşmak üzere bebek olarak çıkarırız. Ve sizden bir kısmınız vefat ettirilir. Ve sizden bir kısmınız, sonradan ilimden bir şey bilemez hale gelsin diye ömrünün ihtiyarlık çağına döndürülür. Ve arzı (yeryüzünü) kurumuş görürsün. Fakat ona su indirdiğimiz zaman hareketlenir ve kabarır ve bütün güzel çiftlerden bitkiler yetiştirir.

1.yâ eyyuhâ en nâsu: ey insanlar
2.in kuntum: eğer siz iseniz
3.: içinde
4.raybin: şüphe
5.min el ba'si: beas edilmekten, tekrar diriltilmekten
6.fe: o zaman, oysa
7.innâ: şüphesiz biz
8.halaknâ-kum: sizi biz yarattık
9.min turâbin: topraktan
10.summe: sonra
11.min nutfetin: nutfeden, bir damla sudan
12.summe: sonra
13.min alakatin: alakadan (bir noktadan asılı duran şeyden), (rahim cidarına bir noktadan asılı duran embriyo)
14.summe: sonra
15.min mudgatin: bir çiğnemlik et görüntüsündeki ceninden
16.muhallekatin: halkedilmiş, yaradılışı şekillendirilmiş
17.ve gayri muhallekatin: ve yaradılışı tamamlanmamış, şekillendirilmemiş
18.li nubeyyine: beyan etmemiz için, beyan edelim diye
19.lekum: size
20.ve nukırru
(karre)
(ekarri)
: ve durdururuz, tutarız
: (yerleşti, karar kıldı, durdu)
: (ikrar ettirdi, durdurdu)
21.fî el erhâmi: rahîmlerde
22.mâ neşâu: dilediğimiz şeyi
23.ilâ ecelin: bir süreye kadar
24.musemmen: belirlenmiş (isimlendirilmiş)
25.summe: sonra
26.nuhricu-kum: sizi çıkarırız
27.tıflen: çocuk (bebek) olarak
28.summe: sonra
29.li teblugû: erişmeniz (ulaşmanız) için
30.eşudde-kum: sizin en kuvvetli (erginlik) çağınız
31.ve min-kum men: ve sizden bir kısmınız
32.yuteveffâ: vefat ettirilir
33.ve min-kum men: ve sizden bir kısmınız
34.yuraddu: geri döndürülür
35.ilâ erzeli el umuri: ömrünün en rezil çağına, ihtiyarlık çağına
36.li keylâ ya'leme: bilmemesi için
37.min ba'di ilmin: ilimden sonra
38.şey'an: bir şey
39.ve terâ el arda: ve arzı (yeryüzünü) görürsün
40.hâmideten: kurumuş olarak
41.fe: böylece, fakat
42.izâ: olduğu zaman
43.enzelnâ: indirdik
44.aleyhâ: onun üzerine, ona
45.el mâe: su
46.ihtezzet: hareketlendi
47.ve rabet: ve kabardı (hacmi arttı)
48.ve enbetet: ve (bitki) yetiştirdi
49.min kulli: hepsinden (bütün çeşitlerden)
50.zevcin: çift
51.behîcin: güzel
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Burada Allahû Tealâ insanın yaratılışını anlatmaktadır. İlk insan Âdem (a.s)'ın, organik ve inorganik bölümü de topraktan yaratıldı. Âdem (a.s)'dan sonrakiler, Âdem (a.s)'ın nutfesinden, Havva anamız'sa Âdem (a.s)'ın kaburga kemiğinden vücuda getirildi. Ondan sonraki doğumların hepsi bir nutfeden vücuda geldi.

Allahû Tealâ rahim içindeki embriyonun gelişiminden bahsetmektedir. Evvelâ rahim duvarına bir noktada bir damla yapışır. Embriyonun durumu mikroskopla incelendiği zaman, et ısırıldığında üstünde kalan diş izi görünüşünde olduğu görülür. Mikroskop olmadan embriyonun gelişim sahası içerisinde bu âyette geçen "bir çiğnemlik et" ifadesi budur. Bugün tıp bunu cevaplayabiliyor. Kur'ân-ı Kerim'in her satırından alınması lâzımgelen ibretler vardır. Allahû Tealâ insanı dilediği kadar rahimlerde tutar, sonra bebek olarak dünyaya getirir. Bir kısmı ihtiyarlık çağına ulaşmadan evvel ölür bir kısmı ömrünün ihtiyarlık çağına ulaşır. Arz kurumuş olarak bulununca Allah gökten su indirir ve o zaman hareketlenir, kabarır ve bütün güzel çiftlerden bitkiler yetiştirir.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden HACC Suresi - 5 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu

HACC Suresi Tefsiri

HACC Suresi için tefsir sayfalarına ve âyet kelime sözlüğüne ulaşmak istediğiniz âyeti seçiniz.
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.