Sure sec
FUSSİLET-7 Tefsiri

FUSSİLET Suresi 7. Ayet-i Kerime Tefsiri

FUSSİLET-7 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Kur'ân-ı Kerim'in lâfzıyla ruhu, burada da ayrılıyor. Çünkü Allah'a doğru istikamet üzere olmayı “O'na yönelin, O'ndan mağfiret dileyin.” ifadesiyle anlatmış Allahû Tealâ bir evvelki âyet-i kerime...
share on facebook  tweet  share on google  print  

FUSSİLET Suresi Âyet - 7 Tefsiri

 

الَّذِينَ لَا يُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَهُم بِالْآخِرَةِ هُمْ كَافِرُونَ

Ellezîne lâ yu’tûnez zekâte ve hum bil âhirati hum kâfirûn(kâfirûne).

Onlar zekât vermezler. Ve onlar, onlar ahireti (ruhun hayattayken Allah’a ulaştırılmasını) inkâr edenlerdir.

1.ellezîne: onlar
2.lâ yû'tûne: vermezler
3.ez zekâte: zekât
4.ve hum: ve onlar
5.bi el âhireti: ahireti (ruhun hayattayken Allah'a ulaştırılmasını)
6.hum: onlar
7.kâfirûne: kâfirler, inkâr edenler
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Kur'ân-ı Kerim'in lâfzıyla ruhu, burada da ayrılıyor. Çünkü Allah'a doğru istikamet üzere olmayı “O'na yönelin, O'ndan mağfiret dileyin.” ifadesiyle anlatmış Allahû Tealâ bir evvelki âyet-i kerimede. Allahû Tealâ'dan mağfiret dilemekse, mürşide ulaşıldığı zaman gerçekleşen bir olgudur. İki âyet, birbiriyle bir illiyyet rabıtasıyla bağlıdır. Âyet-i kerime gerek parasal gerekse manevî açıdan bir mânâ ifade etmektedir.

Kişi Allah'a ulaşmayı diledikten sonra mürşidine ulaşır, tâbiiyetinden sonra Rabbinin ismiyle zikreder. Zikri yapan fizik vücuttur. O zaman Allah'ın katından kişinin göğsüne, salâvât-rahmet ve salâvât-fazl isimli iki çift nur iner. Allah'ın açtığı yoldan göğse gelerek, oradan da kalbe ulaşarak nefsin kalbinin nur kapısının üzerine baskı yapar, onu aşağıya indirir, zülmanî kapıyı kapatır ve kişinin kalbine ikişer ikişer inerek kalbi bütünüyle doldurur. İşte burada nefs tezkiyesi vücuda gelir. Nefsin tezkiye edilmesi ruhun Allah'a ulaşmasını ifade eder. Eğer onlar, Allah'a ulaşmayı dileselerdi, zekât vermiş olacaklardı.

Ancak tâbiiyetle ruh vücuttan ayrılır ve nefs tezkiyesi başlar. Fizik vücut, nefse zekât verir, onu infâk eder; Allah'tan gelen salâvât-rahmet ve salâvât-fazl nurlarıyla onu besler. Ve nefsin kalbine Allah'ın nurları dolmaya başlar. Allahû Tealâ buyuruyor ki:

73/MUZZEMMİL-8: Vezkurisme rabbike ve tebettel ileyhi tebtîlâ(tebtîlen).
Ve Rabbinin İsmi'ni zikret ve herşeyden kesilerek O’na ulaş.
Zikir nefs tezkiyesini, nefs tezkiyesinin her kademesi ruhun 1 gök katı yükselmesini ve neticede 7 kademede 7 gök katını aşarak Allah'a ulaşmasını ifade etmektedir.
close tefsir menu

FUSSİLET Suresi Tefsiri

FUSSİLET Suresi için tefsir sayfalarına ve âyet kelime sözlüğüne ulaşmak istediğiniz âyeti seçiniz.
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.