Sure sec
FUSSİLET-53 Tefsiri

FUSSİLET Suresi 53. Ayet-i Kerime Tefsiri

FUSSİLET-53 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allahû Tealâ'nın fizik vücudun ve ruhun başgözüyle gösterdikleri afakta; nefsin kalp gözüyle gösterdikleri de enfüstedir. Normal standartlarda ve nefsin kalbiyle gök katlarını Allahû Tealâ gösterm...
share on facebook  tweet  share on google  print  

FUSSİLET Suresi Âyet - 53 Tefsiri

 

سَنُرِيهِمْ آيَاتِنَا فِي الْآفَاقِ وَفِي أَنفُسِهِمْ حَتَّى يَتَبَيَّنَ لَهُمْ أَنَّهُ الْحَقُّ أَوَلَمْ يَكْفِ بِرَبِّكَ أَنَّهُ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ شَهِيدٌ

Se nurîhim âyâtinâ fîl âfâkı ve fî enfusihim hattâ yetebeyyene lehum ennehul hakku, e ve lem yekfi bi rabbike ennehu alâ kulli şey’in şehîd(şehîdun).

Âyetlerimizi afakta (ruhumuzun baş gözüyle) ve enfüste (nefsimizin kalp gözüyle) onlara göstereceğiz. O’nun hak olduğu onlara tebeyyün etsin (açıkça belli olsun) diye. Rabbinin herşeye şahit olması kâfi değil mi?

1.se nurî-him: onlara göstereceğiz
2.âyâti-nâ: bizim âyetlerimiz
3.: de, içinde
4.el âfâkı: afak, ufuklar
5.ve fî: ve de, içinde
6.enfusi-him: onların nefsleri, kendi nefsleri
7.hattâ: hatta, oluncaya kadar, olsun diye
8.yetebeyyene: açıkça belli olur
9.lehum: onlara
10.enne-hu: onun olduğu
11.el hakku: hak
12.e ve lem yekfi: ve kâfi değil mi
13.bi rabbi-ke: senin Rabbin
14.enne-hu: onun olduğu
15.alâ kulli şey'in: herşeye
16.şehîdun: şahit
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allahû Tealâ'nın fizik vücudun ve ruhun başgözüyle gösterdikleri afakta; nefsin kalp gözüyle gösterdikleri de enfüstedir. Normal standartlarda ve nefsin kalbiyle gök katlarını Allahû Tealâ göstermişse bu, enfüste göstermedir. Ama rüyada nefsin başgözleriyle olaylara bakılır. Bütün rüyalar bir tayyi mekândır. Nefs vücuttan her gece ayrılır uykuya dalınca; başka âlemlere, başka gezegenlere ulaşır. Giderken de dönerken de ışık duvarlarını aşar. Giderken bu âlem; dönerken de gittiği âleme ait olan bilgiler nefse unutturulur.

Nefs, kendisine mekân olan fizik vücudun içinde yaşar. Uykuda, nefse fizik vücudun ihtiyacı yoktur. Vücuttan her gece ayrılan nefs kendi âleminde yaşar. Bir dış tesirle uyandırılınca, nefs bulunduğu yerden vücuda derhal geri döner.

Nefslerinin kalp gözü açık olanlar nefs, fizik vücudun içindeyken, Allah'ın gösterdiği fizikötesi âlemleri kalplerindeki gözle görürler. Allah'ın söylediklerini de kalplerindeki kulakla işitirler. Allah ile tezekkür ederler.

Allahû Tealâ burada kalp gözü ve kalp kulağı açılmış olan kişilerden bahsediyor. Enfüste göstermesi, kalp gözü ve kalp kulağı açık olan bir kişinin kalp gözüyle gördükleridir.

Ve iradenin Allah'a tesliminden sonra Allah'ın Zat'ı görüldüğü zaman Allah'ın hak olduğu kesinleşir. Çünkü o zaman, Levh-i Mahfuz'da, 2. âlemde Ümmülkitap gösterilir. Ümmülkitabın içinde en büyük kitap, Son peygamber'e indirilen son şeriat kitabı Kur'ân-ı Kerim'dir. Ve Kur'ân haktır.

Fussilet Suresinin 53. âyet-i kerimesi, kalp gözünü, kalp kulağını ve nefsin vücuttan ayrıldığı zaman gördüğü her konuyu açıkça ifade eden bir âyet-i kerimedir.

Peygamber Efendimiz (S.A.V)'in miracında olay farklıdır. O'nun ruhu, vücuduna örtü olmuştur. Allah'ı da ruhunun başgözleriyle görmüştür. Allahû Tealâ'yı Peygamber Efendimiz (S.A.V), Allah'a böyle bir tayyi mekânla ulaşmadan evvel de defalarca görmüştü.

53/NECM-11: Mâ kezebel fuâdu mâ raâ.
Kalbindeki fuad (gönül gözü görmesi), gördüğü (ruhun gözlerinin gördüğü) şeyi tekzip etmedi.
close tefsir menu

FUSSİLET Suresi Tefsiri

FUSSİLET Suresi için tefsir sayfalarına ve âyet kelime sözlüğüne ulaşmak istediğiniz âyeti seçiniz.
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.