Sure sec
FUSSİLET-52 Tefsiri

FUSSİLET Suresi 52. Ayet-i Kerime Tefsiri

FUSSİLET-52 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allahû Tealâ, Kur'ân-ı Kerim'i indiriyor ve insanlar Kur'ân-ı Kerim'i inkâr ediyorlar. Böyle bir inkârın insanlara getirdiği sonuç, uzak bir ayrılıktır. Sadece inkâr değil; onun daha ötesinde eğer...
share on facebook  tweet  share on google  print  

FUSSİLET Suresi Âyet - 52 Tefsiri

 

قُلْ أَرَأَيْتُمْ إِن كَانَ مِنْ عِندِ اللَّهِ ثُمَّ كَفَرْتُم بِهِ مَنْ أَضَلُّ مِمَّنْ هُوَ فِي شِقَاقٍ بَعِيدٍ

Kul e raeytum in kâne min indillâhi summe kefertum bihî men edallu mimmen huve fî şikâkın baîd(baîdin).

De ki: “Gördünüz mü? Eğer O (Kur’ân), Allah’ın indinden ise sonra da siz O’nu inkâr ettinizse, uzak bir ayrılığın içinde olandan daha çok dalâlette kim vardır?”

1.kul: de, söyle
2.e: mı
3.reeytum: siz gördünüz
4.in: eğer, ise
5.kâne: oldu
6.min: den
7.indillâhi (indi allâhi): Allah'ın indinde, katında
8.summe: sonra
9.kefertum: siz küfrettiniz
10.bihi: onu
11.men: kim, kimse, kişi
12.edallu: daha dalâlette
13.mimmen (min men): o kimseden
14.huve: o
15.: de, içinde
16.şikâkın: ayrılık
17.baîdin: uzak
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allahû Tealâ, Kur'ân-ı Kerim'i indiriyor ve insanlar Kur'ân-ı Kerim'i inkâr ediyorlar. Böyle bir inkârın insanlara getirdiği sonuç, uzak bir ayrılıktır. Sadece inkâr değil; onun daha ötesinde eğer insanlar, başkalarını da Allah'ın yolundan ayırıyorlarsa, o zaman uzak bir dalâlet ve hem Allah'tan hem de Sıratı Mustakîm'den uzak bir ayrılık içindedirler. Yani Sıratı Mustakîm'den çok sapmış, çok uzağa düşmüş durumdadırlar.

Başlangıçta herkes dalâlettedir. Allah'a ulaşmayı dilerler, hidayete adım atarlar. Mürşidlerine ulaşırlar, daha üst boyutta hidayetin içindedirler. Allah'a ulaşırlar, daha üst boyutta hidayetin içindedirler. Fizik vücutlarını, nefslerini Allah'a teslim ederler, hidayet giderek büyür. Ve irşad olurlar, iradelerini Allah'a teslim ederler ve hidayetin en üst noktasına ulaşırlar.

Dalâlette olanlar, iki türlüdür: Birincisi, normal dalâlette olanlar Allah'a ulaşmayı dilemeyenlerdir. Aynı zamanda ayrılığın içindedirler; çünkü yolları giderek Sıratı Mustakîm'den uzaklaşır. İkincisi, başka insanların da Allah'ın yoluna girmelerini engelleyenler uzak bir dalâletin, uzak bir ayrılığın içindedir. Allahû Tealâ buyuruyor ki:

4/NİSÂ-167: İnnellezîne keferû ve saddû an sebîlillâhi kad dallû dalâlen baîdâ(baîden).
Muhakkak ki inkâr edenler ve Allah’ın yolundan alıkoyanlar (saptırmış olanlar), (mürşidlerine ulaşmadıkları için) uzak bir dalâletle sapmışlardır.
4/NİSÂ-168: İnnellezîne keferû ve zalemû lem yekunillâhu li yagfira lehum ve lâ li yehdiyehum tarîkâ(tarîkan).
Muhakkak ki inkâr edenleri ve zulmedenleri (başkalarını da mürşide ulaşmaktan men edip saptıranları), Allah mağfiret edecek değildir ve yola (Allah’a ulaştıran Sıratı Mustakîm’e) hidayet edecek değildir.
4/NİSÂ-169: İllâ tarîka cehenneme hâlidîne fîhâ ebedâ(ebeden). Ve kâne zâlike alâllâhi yesîrâ(yesîran).
Ancak cehennem yoluna (hidayet eder, ulaştırır), onlar orada ebediyyen kalacak olanlardır. Ve bu, Allah için kolaydır.
close tefsir menu

FUSSİLET Suresi Tefsiri

FUSSİLET Suresi için tefsir sayfalarına ve âyet kelime sözlüğüne ulaşmak istediğiniz âyeti seçiniz.
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.