Sure sec
FUSSİLET-49 Tefsiri

FUSSİLET Suresi 49. Ayet-i Kerime Tefsiri

FUSSİLET-49 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allahû Tealâ hayrı ve şerri, insanların taleplerine göre değerlendiriyor. İnsanlar, hayır dediği zaman sevindirecek şer dediği zaman, üzecek olan olaylardan bahsetmiş olur. İnsanlar hayır için yan...
share on facebook  tweet  share on google  print  

FUSSİLET Suresi Âyet - 49 Tefsiri

 

لَا يَسْأَمُ الْإِنسَانُ مِن دُعَاء الْخَيْرِ وَإِن مَّسَّهُ الشَّرُّ فَيَؤُوسٌ قَنُوطٌ

Lâ yes’emul insânu min duâil hayri ve in messehuş şerru fe yeûsun kanût(kanûtun).

İnsan, hayır duasından (istemekten) usanmaz. Eğer ona şer dokunursa, o zaman yeise kapılır ve ümitsiz olur.

1.lâ yes'emu: bıkmaz, usanmaz
2.el insânu: insan
3.min duâi: duadan, istekten
4.el hayri: hayır
5.ve in: ve şâyet, eğer
6.messe-hu: ona dokundu
7.eş şerru: şer, kötülük
8.fe yeûsun: o zaman yeise kapılır, üzülür
9.kanûtun: ümitsiz olur
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allahû Tealâ hayrı ve şerri, insanların taleplerine göre değerlendiriyor. İnsanlar, hayır dediği zaman sevindirecek şer dediği zaman, üzecek olan olaylardan bahsetmiş olur.

İnsanlar hayır için yani kendisini sevindirecek olaylar için dua eder Allahû Tealâ'ya. Ama onlar aslında hayır mıdır, şer midir Bakara Suresinin 216. âyet-i kerimesiyle karşılaştıralım:

2/BAKARA-216: Kutibe aleykumul kitâlu ve huve kurhun lekum, ve asâ en tekrahû şey’en ve huve hayrun lekum, ve asâ en tuhıbbû şey’en ve huve şerrun lekum vallâhu ya’lemu ve entum lâ ta’lemûn(ta’lemûne).
Savaş, o sizin için kerih olsa da (hoşunuza gitmese de) üzerinize farz kılındı. Ve hoşlanmayacağınız bir şey olur ki, o sizin için bir hayırdır. Ve seveceğiniz bir şey olur ki, o sizin için bir şerdir. Ve (bütün bunları) Allah bilir, siz bilmezsiniz.
Buradaki hayırdan Allahû Tealâ'nın muradı, kişinin hoşlandığı taleplerdir. Şerden muradı da hoşlanmadığı şeylerdir. İnsanlar hayrı ve şerri Allah'ın ölçülerine göre bilmez. Eğer Kur'ân-ı Kerim'i bilmiyorsak; hayır bizi sevindiren, şer ise bizi üzen olaylardır. Oysaki Allahû Tealâ, hayrı, bize derecat kazandıran; şerri, kaybettiren olaylar olarak değerlendiriyor. Birinin malını çalan hırsız seviniyor, malı çalınan üzülüyor. Oysaki hırsız, bundan derecat kaybetmiştir. Bir şer ile karşı karşıyadır, derecat kaybetmiştir ama buna seviniyor. Diğeri de hırsızın kaybettiği derecatı, malı çalındığı için kazanmıştır. Kul hakkı kendisine derecat olarak ödenmiştir. Bu kişi malı çalındığı için üzülüyor, oysaki derecat kazanmış. Kazanılan derecelere üzülüyor kişi, hayra üzülüyor. Diğeri de, kaybettiği derecelere rağmen şerre seviniyor. Öyleyse Allah'a göre doğrusu; derecat kazandığımız olaylar hayırdır, derecat kaybettiğimiz olaylar şerrdir.
close tefsir menu

FUSSİLET Suresi Tefsiri

FUSSİLET Suresi için tefsir sayfalarına ve âyet kelime sözlüğüne ulaşmak istediğiniz âyeti seçiniz.
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.