Sure sec
FUSSİLET-48 Tefsiri

FUSSİLET Suresi 48. Ayet-i Kerime Tefsiri

FUSSİLET-48 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Ve insanlar, ağaçtan, taştan putlar vücuda getirmişler ve onlara tapmışlar. Kıyâmet günü, putların oradan uzaklaşıp gittiğini görüyorlar ve taptıklarının hiçbir değeri olmadığını o zaman anlıyorla...
share on facebook  tweet  share on google  print  

FUSSİLET Suresi Âyet - 48 Tefsiri

 

وَضَلَّ عَنْهُم مَّا كَانُوا يَدْعُونَ مِن قَبْلُ وَظَنُّوا مَا لَهُم مِّن مَّحِيصٍ

Ve dalle anhum mâ kânû yed’ûne min kablu ve zannû mâ lehum min mahîs(mahîsın).

Ve daha önce tapmış oldukları şeyler, onlardan uzaklaşıp gittiler (giderler). Ve onlar için kaçacak bir yer olmadığını anladılar.

1.ve dalle: ve saptı, uzaklaşıp gitti
2.an-hum: onlardan
3.: şey
4.kânû: oldular
5.yed'ûne: tapıyorlar
6.min kablu: önceden
7.ve zannû: ve kuvvetle zannettiler (anladılar)
8.: yok, olmaz
9.lehum: onlar için
10.min mahîsın: kaçacak yerden
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Ve insanlar, ağaçtan, taştan putlar vücuda getirmişler ve onlara tapmışlar. Kıyâmet günü, putların oradan uzaklaşıp gittiğini görüyorlar ve taptıklarının hiçbir değeri olmadığını o zaman anlıyorlar. Ne yazık ki; şu anda da insanların büyük kısmı şirkte. Allah'a ulaşmayı dilemeyen herkes, şirktedir. Bu, gizli şirktir. İnsanlar çeşitli fırkalara ayrılmıştır, çeşitli inançların sahipleridir. Allah'a ulaşmayı dilemeyen herkes, diğer fırkaların içindedir. Sadece Allah'a ulaşmayı dileyenler şirkte değillerdir. Ve onlar kurtuluşa ulaşan tek fırkayı oluştururlar.

30/RÛM-31: Munîbîne ileyhi vettekûhu ve ekîmûs salâte ve lâ tekûnû minel muşrikîn(muşrikîne).
O’na (Allah’a) yönelin (Allah’a ulaşmayı dileyin) ve O'na karşı takva sahibi olun. Ve namazı ikame edin (namaz kılın). Ve (böylece) müşriklerden olmayın.
30/RÛM-32: Minellezîne ferrakû dînehum ve kânû şiyean, kullu hızbin bimâ ledeyhim ferihûn(ferihûne).
(O müşriklerden olmayın ki) onlar, dînlerinde fırkalara ayrıldılar ve grup grup oldular. Bütün gruplar, kendilerinde olanla ferahlanırlar.
Sadece Allah'a yönelenler, Allah'a ulaşmayı dileyenler, tek bir fırkayı oluştururlar. Onlar, şirkte değildirler. Onlar, takva sahipleridir ama Allah'a ulaşmayı dilemeyen herkes, fırkalara ayrılmışlardır ve şirktedirler. İşte puta tapanlar da, o gruptan sadece bir tanesidir. Şirkte olmak için mutlaka puta tapmak gerekmez. Allah'a ulaşmayı dilemeyen herkes, şirktedir. Allah'ın kanunu budur. Fırkalara ayrılmışlardır, şirktedirler, kâfirdirler, dalâlettedirler, gidecekleri yer cehennemdir; Allah'ın âyetlerinden gâfildirler, tagutun kuludurlar, tagutun dostudurlar. Bütün negatif faktörler onların üzerindedir.
close tefsir menu

FUSSİLET Suresi Tefsiri

FUSSİLET Suresi için tefsir sayfalarına ve âyet kelime sözlüğüne ulaşmak istediğiniz âyeti seçiniz.
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.