Sure sec
FUSSİLET-25 Tefsiri

FUSSİLET Suresi 25. Ayet-i Kerime Tefsiri

FUSSİLET-25 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Hüsrana düşenler, Allah'a ulaşmayı inkâr edenler ve Allah'a ulaşmayı dilemeyenlerdir. Bu yakın arkadaşlar, o insanları yoldan çıkarmışlardır. Gerek cinler, gerek kötü arkadaşlar hep aynı şeyi vücu...
share on facebook  tweet  share on google  print  

FUSSİLET Suresi Âyet - 25 Tefsiri

 

وَقَيَّضْنَا لَهُمْ قُرَنَاء فَزَيَّنُوا لَهُم مَّا بَيْنَ أَيْدِيهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ وَحَقَّ عَلَيْهِمُ الْقَوْلُ فِي أُمَمٍ قَدْ خَلَتْ مِن قَبْلِهِم مِّنَ الْجِنِّ وَالْإِنسِ إِنَّهُمْ كَانُوا خَاسِرِينَ

Ve kayyadnâ lehum kuranâe fe zeyyenû lehum mâ beyne eydîhim ve mâ halfehum ve hakka aleyhimul kavlu fî umemin kad halet min kablihim minel cinni vel insi, innehum kânû hâsirîn(hâsirîne).

Onlara yakın arkadaşlar musallat ettik. Böylece önlerinde ve arkalarındakileri (yaptıklarını ve yapacaklarını) onlara süslediler. Cinlerden ve insanlardan, onlardan önce gelmiş geçmiş ümmetlerinde üzerine (azap) sözü hak oldu. Muhakkak ki onlar, hüsrana düşmüş olanlardır.

1.ve kayyadnâ: ve hazırladık, musallat ettik
2.lehum: onlara, onlar için
3.kurenâe: karinler, yakın arkadaşlar
4.fe: böylece, artık
5.zeyyenû: süslediler
6.lehum: onlara, onlar için
7.: şey
8.beyne eydî-him: elleri arasında, önlerinde
9.ve mâ: ve şey
10.halfe-hum: arkalarında
11.ve hakka: ve hak oldu, hakettiler
12.aleyhim: onlara, onların üzerine
13.el kavlu: söz
14.fî umemin: ümmetlerde
15.kad: olmuştu
16.halet: gelmiş geçmiş
17.min: den
18.kabli-him: onlardan önce
19.min: den
20.el cinni: cinler
21.ve el insi: ve insanlar
22.inne-hum: muhakkak onlar
23.kânû: oldular
24.hâsirîne: hüsrana düşmüş olanlar
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Hüsrana düşenler, Allah'a ulaşmayı inkâr edenler ve Allah'a ulaşmayı dilemeyenlerdir. Bu yakın arkadaşlar, o insanları yoldan çıkarmışlardır. Gerek cinler, gerek kötü arkadaşlar hep aynı şeyi vücuda getirmişlerdir. Onlara arkadaşları musallat edilmiştir. Böylece yaptıklarını ve yapacaklarını şeytan, tagut ve kötü arkadaşlar; süslü göstererek onları inkâra davet etmişlerdir. Allahû Tealâ buyuruyor ki:

39/ZUMER-71: Vesîkallezîne keferû ilâ cehenneme zumerâ(zumeran), hattâ izâ câuhâ futihat ebvâbuhâ, ve kâle lehum hazenetuhâ e lem ye’tikum rusulun minkum yetlûne aleykum âyâti rabbikum ve yunzirûnekum likâe yevmikum hâzâ, kâlû belâ ve lâkin hakkat kelimetul azâbi alâl kâfirîn(kâfirîne).
Kâfirler, zümre zümre cehenneme sürülürler. Oraya geldikleri zaman, onun (cehennemin) kapıları açılır. Ve onun (cehennemin) bekçileri onlara derler ki: “Size, sizden (sizin aranızdan) olan resûller gelmedi mi ki, size Rabbinizin âyetlerini okusun, bugüne (buraya) geleceğinizi (söyleyerek) uyarsın?” (Cehenneme gidenler) dediler ki: “Evet (geldiler).” Fakat azap sözü kâfirlerin üzerine hak oldu.
Allah'ın âyetlerinin okunması, bütün Allah'ın resûllerinin görevidir. Ve Allah resûllerini âmenû olanları müjdelesinler, olmayanları uyarsınlar diye göndermiştir. Cehennem bekçileri: “Allah'ın resûlleri gelip de size âyetleri okumadılar mı size 'Allah'a ulaşmayı diliyorsanız, gideceğiniz yer cennettir. Allah'a ulaşmayı dileyin.' demediler mi?” diyor.

Cehenneme her giren kişi de aynı şeyi söylüyor:

“Evet, geldiler ve bize onları söylediler. Ama azap, kâfirlerin üzerine hak oldu.”

Günahları sevaplarından fazla olanlar Allah'a mülâki olmayı inkâr edenlerdir. Hüsrana düşmüşlerdir.

Netice değişmez. Allah'a ulaşmayı dilemeyi inkâr edenler de Allah'a ulaşmayı dilemeyenler de ebediyyen kalmak üzere cehenneme gireceklerdir.
close tefsir menu

FUSSİLET Suresi Tefsiri

FUSSİLET Suresi için tefsir sayfalarına ve âyet kelime sözlüğüne ulaşmak istediğiniz âyeti seçiniz.
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.