Sure sec
FUSSİLET-22 Tefsiri

FUSSİLET Suresi 22. Ayet-i Kerime Tefsiri

FUSSİLET-22 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: İnsanlar her türlü suçu işlerler ve vücutlarının onlara kıyâmet gününde, hologram olarak aleyhinde şehadet edeceğinden hiç sakınmazlar. O gün, bütün foyaları meydana çıkar. Bir de insanlar “Allah ...
share on facebook  tweet  share on google  print  

FUSSİLET Suresi Âyet - 22 Tefsiri

 

وَمَا كُنتُمْ تَسْتَتِرُونَ أَنْ يَشْهَدَ عَلَيْكُمْ سَمْعُكُمْ وَلَا أَبْصَارُكُمْ وَلَا جُلُودُكُمْ وَلَكِن ظَنَنتُمْ أَنَّ اللَّهَ لَا يَعْلَمُ كَثِيرًا مِّمَّا تَعْمَلُونَ

Ve mâ kuntum testetirûne en yeşhede aleykum sem’ukum ve lâ ebsârukum ve lâ culûdukum ve lâkin zanentum ennallâhe lâ ya’lemu kesîran mimmâ ta’melûn(ta’melûne).

Kulaklarınızın, gözlerinizin ve cildinizin (uzuvlarınızın) sizin aleyhinize şahitlik etmesinden (edeceğinden) sakınmıyordunuz. Ve lâkin yaptıklarınızdan çoğunu Allah’ın bilmediğini zannediyordunuz.

1.ve: ve
2.mâ kuntum: siz olmadınız
3.testetirûne: setrediyorsunuz, gizliyorsunuz, saklıyorsunuz, sakınıyorsunuz
4.en yeşhede: şahitlik etmesi
5.aleykum: size, size karşı (aleyhinize)
6.sem'u-kum: kulaklarınız
7.ve lâ: ve olmaz
8.ebsâru-kum: gözleriniz
9.ve lâ: ve olmaz
10.culûdu-kum: ciltleriniz, derileriniz
11.ve lâkin: lâkin, fakat
12.zanentum: siz zannettiniz, sandınız
13.enne: olduğunu
14.allâhe: Allah
15.lâ ya'lemu: bilmez, bilmiyor
16.kesîren: çok
17.mimmâ (min mâ): şeyden
18.ta'melûne: yapıyorsunuz
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
İnsanlar her türlü suçu işlerler ve vücutlarının onlara kıyâmet gününde, hologram olarak aleyhinde şehadet edeceğinden hiç sakınmazlar. O gün, bütün foyaları meydana çıkar. Bir de insanlar “Allah benim yaptığımı nereden bilecek?” diye bir düşüncenin sahibi de olabiliyorlar. Bu da, Allah'ın kanunlarına hiç uygun olmayan bir şeydir. Allahû Tealâ, insana şahdamarından daha yakındır.

50/KAF-16: Ve lekad halaknâl insâne ve na’lemu mâ tuvesvisu bihî nefsuhu, ve nahnu akrabu ileyhi min hablil verîd(verîdi).
Ve andolsun ki insanı Biz yarattık. Ve nefsinin ona ne vesveseler vereceğini biliriz. Ve Biz, ona şah damarından daha yakınız.
Allahû Tealâ'nın rahmeti ve fazlı, kâinatın her noktasını kaplamıştır. İnsanlar da bu dairenin içindedirler. Bunun için vücuttaki bütün olayları Allahû Tealâ rahmeti ve fazlının bizleri kuşatması sebebiyle bilir.

40/MU'MİN-7: Ellezîne yahmilûnel arşa ve men havlehu yusebbihûne bi hamdi rabbihim ve yu’minûne bihî ve yestagfirûne lillezîne âmenû, rabbenâ vesi’te kulle şey’in rahmeten ve ilmen fagfir lillezîne tâbû vettebeû sebîleke ve kıhim azâbel cahîm(cahîmi).
Arşı tutan melekler ve onun etrafındaki kişi (devrin imamı), Rab'lerini hamd ile tesbih ederler ve O'na îmân ederler. Ve âmenû olanlar için (Allah'tan) mağfiret dilerler: “Rabbimiz, Sen herşeyi rahmetle (rahmetinle) ve ilimle (ilminle) kuşattın. Böylece (mürşidin önünde) tövbe edenleri ve Senin yoluna (Sıratı Mustakîm'e) tâbî olanları mağfiret et (günahlarını sevaba çevir). Onları cehennem azabından koru!”
close tefsir menu

FUSSİLET Suresi Tefsiri

FUSSİLET Suresi için tefsir sayfalarına ve âyet kelime sözlüğüne ulaşmak istediğiniz âyeti seçiniz.
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.