Sure sec
FURKÂN-34 Tefsiri

FURKÂN Suresi 34. Ayet-i Kerime Tefsiri

FURKÂN-34 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Kıyâmet günü herkes hayat filmini baştan aşağı görür. Hayat filminde kaybettiği veya kazandığı dereceler fazla olanlar iki sonuca ulaşabilirler. Kimin kaybettiği dereceler fazla ise onların hayat ...
share on facebook  tweet  share on google  print  

FURKÂN Suresi Âyet - 34 Tefsiri

 

الَّذِينَ يُحْشَرُونَ عَلَى وُجُوهِهِمْ إِلَى جَهَنَّمَ أُوْلَئِكَ شَرٌّ مَّكَانًا وَأَضَلُّ سَبِيلًا

Ellezîne yuhşerûne alâ vucûhihim ilâ cehenneme ulâike şerrun mekânen ve edallu sebîlâ(sebîlen).

Cehenneme yüzleri üstü haşredilenler (toplananlar), işte onlar, gideceği mekânı şerli olanlar ve sebîlden sapanlar (dalâlette kalanlar)dır.

1.ellezîne: onlar
2.yuhşerûne: haşrolunurlar, toplanırlar
3.alâ vucûhi-him: yüzleri üzerine
4.ilâ cehenneme: cehenneme
5.ulâike: işte onlar
6.şerrun: şerli, kötü
7.mekânen: mekân, yer
8.ve edallu: ve daha çok dâlalette
9.sebîlen: sebîl, yol
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Kıyâmet günü herkes hayat filmini baştan aşağı görür. Hayat filminde kaybettiği veya kazandığı dereceler fazla olanlar iki sonuca ulaşabilirler. Kimin kaybettiği dereceler fazla ise onların hayat filmleri kendilerine sol taraflarından teslim edilir. Kimin kazandığı dereceler fazla ise onların hayat filmleri kendilerine sağ taraflarından teslim edilir. Kıyâmet günü cennete girecek olanlar da cehenneme girecek olanlar da önce cehenneme gideceklerdir. Ama girişleri birbirinden farklıdır.

Kapı hüviyetinde olmayan çok yüksek kapılar 200-300 m. uzunluğunda devam eden şeffaf, bombeli şekilde aşağı iner. Cennete girecek olanlar cehenneme bu şeffaf nesnenin içinden uçarak girerler, bütün katları gezerler. Sonra da Allah'a sonsuz hamd ve şükrederek cehennemi terk ederler, cennetin hangi katına gideceklerse oraya giderler. Ama cehennemde kalacaklar için durum aynı değildir. Onlar o kapıya geldikleri zaman kulaklarında vakra, gözlerinde hicab-ı mesture, kalplerinde ekinnet olduğu için uçarak içeri giremezler. Mulk-8, 9, ve 10. âyetlerde Allahû Tealâ diyor ki:

67/MULK-8: Tekâdu temeyyezu minel gayz(gayzi), kullemâ ulkıye fîhâ fevcun seelehum hazenetuhâ e lem ye’tikum nezîr(nezîrun).
(Cehennem) nerede ise öfkesinden çatlayacak gibi olur. Oraya herbir grup atılışında onun (cehennemin) bekçileri onlara: “Size nezir (uyarıcı) gelmedi mi?” diye sordu.
67/MULK-9: Kâlû belâ kad câenâ nezîrun fe kezzebnâ ve kulnâ mâ nezzelallâhu min şey'in entum illâ fî dalâlin kebîr(kebîrin).
Onlar (cehenneme atılanlar) dediler ki: “Evet, bize nezir gelmişti. Fakat biz onu yalanladık ve Allah hiçbir şey indirmemiştir, siz ancak büyük bir dalâlet içindesiniz, dedik.”
67/MULK-10: Ve kâlû lev kunnâ nesmeu ev na'kılu mâ kunnâ fî ashâbis saîr(saîri).
Ve: “Eğer biz işitmiş veya akıl etmiş olsaydık, alevli ateş halkı arasında olmazdık.” dediler.
İşte böyle söyleyenlerin cehenneme uçarak girmesi mümkün değildir. Kapılar onları asla geçirmez, ona göre programlanmışlardır. Cehennem bekçileri kapıyı onların geçeceği kadar yerden kaldırırlar. Burunları yere sürtünerek cehenneme girmek mecburiyetindedirler.
23/MU'MİNÛN-103: Ve men haffet mevâzînuhu fe ulâikellezîne hasirû enfusehum fî cehenneme hâlidûn(hâlidûne).
Ve kimin mizanı (sevap tartıları) hafif gelirse, işte onlar, nefslerini hüsrana düşürenlerdir. Onlar, cehennemde ebediyyen kalacak olanlardır.
Günahları sevaplarından çok olan herkes için gidilecek yer cehennemdir. Onlar, kapıların kaldırılması suretiyle burunları sürtünerek, dizleri yere sürtünerek cehennemin dış kesimine gireceklerdir.

Kim cehennemin iç kesimine (ateşte yakılacağı kısma) girerse bilsin ki cehennemde ebediyyen kalacaktır. Cehennemden çıkıp da cennete girme diye bir olay hiçbir zaman söz konusu değildir. Cennete girenler de ebediyyen orada kalacaklardır. Hiçbir zaman oradan çıkıp da cehenneme girmeleri söz konusu olmayacaktır.
close tefsir menu

FURKÂN Suresi Tefsiri

FURKÂN Suresi için tefsir sayfalarına ve âyet kelime sözlüğüne ulaşmak istediğiniz âyeti seçiniz.
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.