Sure sec
FELAK-1 Tefsiri

FELAK Suresi 1. Ayet-i Kerime Tefsiri

FELAK-1 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: De ki: “Ben Felâk'ın Rabbine sığınırım.” ifadesi, “Ben sabahın Rabbine sığınırım” mânâsını taşıyor. Gece karanlığı FELÂK kelimesinin YARMA mânâsına kullanılması ile bağlanırsa, gecenin karanlığını...
share on facebook  tweet  share on google  print  

FELAK Suresi Âyet - 1 Tefsiri

 

قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِ

Kul eûzu bi rabbil felak(felakı).

De ki: “Ben, Felâk’ın Rabbine sığınırım.”

1.kul: de
2.eûzu: ben sığınırım
3.bi rabbi: Rabbine
4.el felakı: felâk
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
De ki: “Ben Felâk'ın Rabbine sığınırım.” ifadesi, “Ben sabahın Rabbine sığınırım” mânâsını taşıyor. Gece karanlığı FELÂK kelimesinin YARMA mânâsına kullanılması ile bağlanırsa, gecenin karanlığının yarılarak sabah aydınlığını oluşturması mânâsı çıkar. Bu âyet: Geceyi yararak oluşan sabah aydınlığının yani “Felâk'ın Rabbine sığınırım.” mânâsına geliyor. Felâk'ın Rabbine sığınılmasını gerektiren ŞER'ler ise müteakip âyetlerde yer alıyor.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden FELAK Suresi - 1 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu

FELAK Suresi Tefsiri

FELAK Suresi için tefsir sayfalarına ve âyet kelime sözlüğüne ulaşmak istediğiniz âyeti seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.