Sure sec
FECR-16 Tefsiri

FECR Suresi 16. Ayet-i Kerime Tefsiri

FECR-16 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Fakat ne zaman Allah onun rızkını daraltırsa, o zaman “Rabbim bana ihanet etti.” der. Allah'ın muradı ise onun rızkını keserek onu imtihan ettiği zaman kişinin, “Rabbim benim nafakamı azaltarak be...
share on facebook  tweet  share on google  print  

FECR Suresi Âyet - 16 Tefsiri

 

وَأَمَّا إِذَا مَا ابْتَلَاهُ فَقَدَرَ عَلَيْهِ رِزْقَهُ فَيَقُولُ رَبِّي أَهَانَنِ

Ve emmâ izâ mâbtelâhu fe kadera aleyhi rızkahu fe yekûlu rabbî ehâneni.

Ve fakat, ne zaman onu imtihan edip, böylece onun rızkını ölçülü verirse (daraltırsa), o zaman: “Rabbim bana ihanet etti.” der.

1.ve emmâ: ve fakat
2.izâ mâ: ne zaman
3.ibtelâ-hu: onu imtihan etti
4.fe: böylece
5.kadere: ölçülü verdi, daralttı
6.aleyhi: ona
7.rızka-hu: onun rızkını
8.fe: o zaman
9.yekûlu: der
10.rabbî: Rabbim
11.ehâne-ni: bana ihanet etti
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Fakat ne zaman Allah onun rızkını daraltırsa, o zaman “Rabbim bana ihanet etti.” der. Allah'ın muradı ise onun rızkını keserek onu imtihan ettiği zaman kişinin, “Rabbim benim nafakamı azaltarak beni imtihan ediyorsun. Bu imtihanı başarmakta bana yardımcı ol, Sana lâyık bir kul olduğumu ispat etmem için beni yoklukta sabırlı kıl.” diye Allah'a yakarıp yardım istemesidir.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.