Sure sec
FÂTIR-9 Tefsiri

FÂTIR Suresi 9. Ayet-i Kerime Tefsiri

FÂTIR-9 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allahû Tealâ'nın yağmuru nasıl oluşturduğu anlatılmaktadır. Önce su buharı yükselir ve yağmur bulutlarını oluşturur. Her sene ölen arzda (yeryüzünde), ağaçlar yapraklarını döker, çiçekler kurur. A...
share on facebook  tweet  share on google  print  

FÂTIR Suresi Âyet - 9 Tefsiri

 

وَاللَّهُ الَّذِي أَرْسَلَ الرِّيَاحَ فَتُثِيرُ سَحَابًا فَسُقْنَاهُ إِلَى بَلَدٍ مَّيِّتٍ فَأَحْيَيْنَا بِهِ الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا كَذَلِكَ النُّشُورُ

Vallâhullezî, erseler rîyâha fe tusîru sehâben fe suknâhu ilâ beledin meyyitin fe ahyeynâ bihil arda ba’de mevtihâ, kezâliken nuşûr(nuşûru).

Ve o Allah ki, rüzgârı gönderir, böylece bulutları hareket ettirir. Sonra da onu ölü beldeye sevkederiz. Böylelikle arzı, ölümünden sonra onunla (yağmurla) diriltiriz. Nuşur (yeniden dirilip yayılma), işte bunun gibidir.

1.vallâhu (ve allâhu): ve Allah
2.ellezî: onlar
3.ersele: gönderdi
4.er rîâha: rüzgâr(lar)
5.fe: artık, böylece
6.tusîru: hareket ettirir
7.sehâben: bulutlar
8.fe: artık, böylece
9.suknâ-hu: onu sevkederiz
10.ilâ beledin: beldeye
11.meyyitin: ölü
12.fe: artık, böylelikle
13.ahyeynâ: diriltiriz
14.bi-hi: onunla
15.el arda: yeryüzü
16.ba'de: sonra
17.mevti-hâ: onun ölümü
18.kezâlike: işte böyle
19.en nuşûru: nüşur, yeniden dirilip yayılma
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allahû Tealâ'nın yağmuru nasıl oluşturduğu anlatılmaktadır. Önce su buharı yükselir ve yağmur bulutlarını oluşturur. Her sene ölen arzda (yeryüzünde), ağaçlar yapraklarını döker, çiçekler kurur. Allahû Tealâ, rüzgârıyla bulutları, suya ihtiyacı olan yerlere gönderir. Oraları böyle canlandırır. Kıyâmet günü insanların da ölümden sonra yeniden canlanması bunun gibidir.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden FÂTIR Suresi - 9 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.