Sure sec
FÂTIR-7 Tefsiri

FÂTIR Suresi 7. Ayet-i Kerime Tefsiri

FÂTIR-7 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allahû Tealâ, Allah'a ulaşmayı dilemeyenler için sonucu söylemektedir. Âmenû olanlar (Allah'a ulaşmayı dileyenler) nefs tezkiyesi yapanlardır. Salih amel, nefs tezkiyesini de tasfiyesini de kapsar...
share on facebook  tweet  share on google  print  

FÂTIR Suresi Âyet - 7 Tefsiri

 

الَّذِينَ كَفَرُوا لَهُمْ عَذَابٌ شَدِيدٌ وَالَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ لَهُم مَّغْفِرَةٌ وَأَجْرٌ كَبِيرٌ

Ellezîne keferû lehum azâbun şedîdun, vellezîne âmenû ve amilûs sâlihâti lehum magfiratun ve ecrun kebîr(kebîrun).

Kâfir olanlar; onlar için şiddetli azap vardır. Ve âmenû olanlar (Allah’a ulaşmayı dileyenler) ve salih amel (nefs tezkiyesi) yapanlar; onlar için mağfiret ve büyük mükâfat vardır.

1.ellezîne: onlar
2.keferû: inkâr ettiler
3.lehum: onlara, onlar için vardır
4.azâbun: azap
5.şedîdun: şiddetli
6.ve ellezîne: ve onlar
7.âmenû: âmenû oldular (hayattayken Allah'a ulaşmayı dilediler)
8.ve amilû es sâlihâti: ve salih amel (nefs tezkiyesi) yaptılar
9.lehum: onlara, onlar için vardır
10.magfiretun: mağfiret (günahlarının sevaba çevrilmesi)
11.ve ecrun: ve ecir, mükâfat
12.kebîrun: büyük
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allahû Tealâ, Allah'a ulaşmayı dilemeyenler için sonucu söylemektedir. Âmenû olanlar (Allah'a ulaşmayı dileyenler) nefs tezkiyesi yapanlardır. Salih amel, nefs tezkiyesini de tasfiyesini de kapsar. Nefs tezkiyesi ve daimî zikre ulaşarak nefs tasfiyesi de yapanlar için mağfiret ve büyük mükâfat var; çünkü onlar, neticede iradelerini de Allah'a teslim edecekler ve insanların ulaşabilecekleri en yüksek makama ulaşacaklardır. Ecr'ul azîm, hazz'ul azîm, fevz'ül azîm ve fazl'ıl azîmden biri onların olacaktır.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden FÂTIR Suresi - 7 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.