Sure sec
FÂTIR-5 Tefsiri

FÂTIR Suresi 5. Ayet-i Kerime Tefsiri

FÂTIR-5 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Bu âyet-i kerimede aldatıcıların insanı Allah'la aldatması anlatılmaktadır. İki tür insan olacaktır: Allah'ın her söylediğini Kur'ân âyetleriyle ispat eden insanlar Allah ile aldatanlar değillerdi...
share on facebook  tweet  share on google  print  

FÂTIR Suresi Âyet - 5 Tefsiri

 

يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّ وَعْدَ اللَّهِ حَقٌّ فَلَا تَغُرَّنَّكُمُ الْحَيَاةُ الدُّنْيَا وَلَا يَغُرَّنَّكُم بِاللَّهِ الْغَرُورُ

Yâ eyyuhân nâsu inne va’dallâhi hakkun fe lâ tegurrannekumul hayâtud dunyâ, ve lâ yegurrannekum billâhil garûr(garûru).

Ey insanlar! Muhakkak ki Allah’ın vaadi haktır. Öyleyse dünya hayatı sizi sakın aldatmasın. Aldatıcılar da sizi Allah ile (affına güvendirerek) aldatmasınlar.

1.yâ eyyuhâ: ey
2.en nâsu: insanlar
3.inne: muhakkak
4.va'dallâhi (va'de allâhi): Allah'ın vaadi
5.hakkun: hak
6.fe: artık, öyleyse
7.lâ tegurrenne-kum: sakın sizi aldatmasın
8.el hayâtu ed dunyâ: dünya hayatı
9.ve lâ yegurrenne-kum: ve sakın sizi aldatmasın
10.billâhil (bi allâhi): Allah ile
11.el garûru: aldatıcılar
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Bu âyet-i kerimede aldatıcıların insanı Allah'la aldatması anlatılmaktadır.

İki tür insan olacaktır:
  1. Allah'ın her söylediğini Kur'ân âyetleriyle ispat eden insanlar Allah ile aldatanlar değillerdir. Onlar, Allah'ın doğrularını söylerler. Allah ile aldatanların karşısında olanlardır. Hakikatler, Allah'ın bizatihi Kur'ân öğrettiği bu insanlardan etrafa yayılır. Her devirde, her kavmin içinde Allah'ın bir resûlü mutlaka vardır. O resûl mutlaka inkâr edilmiştir; yalancı olduğu iddia edilmiştir ama sonunda resûl olduğu kesinleşmiştir.
  2. İnsanlara Allah'ın söylemediği şeyleri söyleyerek, Allah ile aldatanlar.
Allahû Tealâ diyor ki: “Allah'a ulaşmayı dileyeceksiniz. Eğe dilemezseniz cehennemden kurtulamazsınız.” Allah ile aldatanlarsa diyorlar ki: “Hayır, Kur'ân-ı Kerim'de böyle bir şey yoktur.”

Allahû Tealâ diyor ki: “Ruhunuzu ölmeden evvel Allah'a ulaştırmak mecburiyetindesiniz; 12 defa farz kıldım üzerinize.” Allah ile aldatanlarsa diyorlar ki: “Hayır, Kur'ân-ı Kerim'de böyle bir şey yoktur. Ruh vücuttan ayrılırsa kişi ölür.”

Allahû Tealâ diyor ki: “Ey insanlar, muhakkak ki Allah'ın vaadi haktır! Allahû Tealâ'nın vaadi Bana ulaşmayı dilerseniz, mutlaka sizi Kendime ulaştırırım. Dünya hayatı sakın sizi aldatmasın. Dünya hayatındaki dünya işleri, Allah'a ulaşmayı dilemenizi engellemesin.” Aldatıcılar da: “Hayır, Kur'ân-ı Kerim'de Allah'a ulaşmayı dilemek diye bir şey yoktur.” demektedirler.

Allah'a ulaşmayı dilemekle Allahû Tealâ bütün günahları örter, daha sonra da o örttüğü günahları sevaba çevirir.

Kişi 14. basamakta mürşidine tâbî olduğu zaman, Allah bu defa da günahları sevaba çevirir. Bu noktaya kadar kişinin bir sevabına karşılık 10 katını verirken, bu noktadan itibaren 100 katını vermeye başlar, 700 kata kadar da çıkarır.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden FÂTIR Suresi - 5 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.