Sure sec
FÂTIR-45 Tefsiri

FÂTIR Suresi 45. Ayet-i Kerime Tefsiri

FÂTIR-45 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allahû Tealâ kişileri kazandıkları negatif dereceler sebebiyle sorgulasaydı ya da cezalarını o anda verseydi, yeryüzünde yürüyen bir canlı bırakmazdı. Eğer bu günahlar hükmünü anında icra etseydi ...
share on facebook  tweet  share on google  print  

FÂTIR Suresi Âyet - 45 Tefsiri

 

وَلَوْ يُؤَاخِذُ اللَّهُ النَّاسَ بِمَا كَسَبُوا مَا تَرَكَ عَلَى ظَهْرِهَا مِن دَابَّةٍ وَلَكِن يُؤَخِّرُهُمْ إِلَى أَجَلٍ مُّسَمًّى فَإِذَا جَاء أَجَلُهُمْ فَإِنَّ اللَّهَ كَانَ بِعِبَادِهِ بَصِيرًا

Ve lev yuâhızullâhun nâse bimâ kesebû mâ terake alâ zahrihâ min dâbbetin, ve lâkin yuahhıruhum ilâ ecelin musemmâ(musemmen), fe izâ câe eceluhum fe innallâhe kâne bi ibâdihî basîrâ(basîran).

Ve eğer Allah insanları, kazandıkları şeyler sebebiyle muaheze etseydi (sorgulasaydı), onun üstünde (yeryüzünde) dabbe (yürüyen bir canlı) bırakmazdı. Ve lâkin belirlenmiş bir zamana kadar onları tehir eder (erteler). Fakat onların ecelleri geldiği zaman (hesaba çeker). Muhakkak ki Allah, kullarını görendir.

1.ve lev: ve eğer, şâyet
2.yûâhızu: muaheze eder, sorgular
3.allâhu: Allah
4.en nâse: insanlar
5.bi-mâ: sebebiyle
6.kesebû: kazandılar
7.mâ tereke: terketmedi, bırakmadı
8.alâ zahri-hâ: onun sırtında, onun üstünde
9.min dâbbetin: bir dabbe, yürüyen bir canlı
10.ve lâkin: ve lâkin
11.yûahhıru-hum: onları tehir eder, erteler
12.ilâ ecelin: bir zamana kadar
13.musemmen: isimlendirilmiş, belirlenmiş
14.fe: artık, fakat
15.izâ: o zaman
16.câe: geldi
17.ecelu-hum: onların eceli, onların zamanının sonu
18.fe: o zaman
19.innallâhe (inne allâhe): muhakkak ki Allah
20.kâne: odu, idi
21.bi ibâdi-hi: onun kullarını, kullarını
22.basîren: gören
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allahû Tealâ kişileri kazandıkları negatif dereceler sebebiyle sorgulasaydı ya da cezalarını o anda verseydi, yeryüzünde yürüyen bir canlı bırakmazdı. Eğer bu günahlar hükmünü anında icra etseydi insanların kaybettikleri dereceler kazandıkları derecelerden fazla olduğu için Allah'ın cezasına muhatap olmadan yaşayamazlardı. Allahû Tealâ'nın lütfu olmasa, yapılan iyi işlere 1'e 10 vermese, daha ötede o insanların kazandıkları dereceleri 1'e 100'den başlayarak 1'e 700'e kadar yükseltmese, insanların Allah ile olan ilişkilerinde belki hemen yok olmaları gerekirdi. Çünkü kaybettikleri dereceler her zaman kazandıkları derecelerden fazla olacaktı. Allahû Tealâ ömür boyunca bekleyecekti. Ama buna karşılık her saniye bütün işlevler hologram usulü, üç boyutlu olarak filme çekilmektedir. Ve de kıyâmet günü herkes bütün hayatını yeniden yaşayacaktır. Üstelik her saniye eksi ya da artı dereceler kazanarak. Sonunda çıkan rakam negatifse gidilecek yer cehennemdir; pozitifse cennettir. Mu'minûn Suresinin 102. ve 103. âyet-i kerimelerinde Allahû Tealâ diyor ki:

23/MU'MİNÛN-102: Fe men sekulet mevâzînuhu fe ulâike humul muflihûn(muflihûne).
O zaman kimin mizanı (sevap tartıları) ağır gelirse işte onlar, felâha erenlerdir.
23/MU'MİNÛN-103: Ve men haffet mevâzînuhu fe ulâikellezîne hasirû enfusehum fî cehenneme hâlidûn(hâlidûne).
Ve kimin mizanı (sevap tartıları) hafif gelirse, işte onlar, nefslerini hüsrana düşürenlerdir. Onlar, cehennemde ebediyyen kalacak olanlardır.
Allahû Tealâ'nın tehir etmesinin sebebi kıyâmet günü hesaba çekecek olmasıdır. Ve oradaki hesabı görerek kendisine kıl kadar zulmedilmediği kesinleştikten sonra insanlar cennete veya cehenneme gideceklerdir.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden FÂTIR Suresi - 45 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.