Sure sec
FÂTIR-44 Tefsiri

FÂTIR Suresi 44. Ayet-i Kerime Tefsiri

FÂTIR-44 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allah'ın resûllerine karşı gelenlerin sonu hep hüsran olmuştur. Allahû Tealâ ya bir zelzeleyle ya taş yağdırarak ya bir sesle ya sel felâketiyle ya çekirge felâketiyle insanları mahvetmiştir. Öyle...
share on facebook  tweet  share on google  print  

FÂTIR Suresi Âyet - 44 Tefsiri

 

أَوَلَمْ يَسِيرُوا فِي الْأَرْضِ فَيَنظُرُوا كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الَّذِينَ مِن قَبْلِهِمْ وَكَانُوا أَشَدَّ مِنْهُمْ قُوَّةً وَمَا كَانَ اللَّهُ لِيُعْجِزَهُ مِن شَيْءٍ فِي السَّمَاوَاتِ وَلَا فِي الْأَرْضِ إِنَّهُ كَانَ عَلِيمًا قَدِيرًا

E ve lem yesîrû fîl ardı fe yanzurû keyfe kâne âkıbetullezîne min kablihim ve kânû eşedde minhum kuvveten, ve mâ kânallâhu lî yu’cizehu min şey’in fîs semâvâti ve lâ fîl ardı, innehu kâne alîmen kadîrâ( kadîran).

Yeryüzünde dolaşıp, onlardan öncekilerin akıbeti (sonu) nasıl oldu bakmadılar mı? Ve onlardan daha çok kuvvetliydiler. Göklerde ve yerde Allah’ı aciz bırakacak (hiç)bir şey yoktur. Muhakkak ki O, en iyi bilendir, (herşeye) kaadirdir.

1.e: mı
2.ve lem yesîrû
(e lem yenzurû)
: ve gezmediler
: (bakmadılar mı)
3.fî el ardı: yeryüzünde
4.fe: artık, böylece
5.yenzurû: bakarlar
6.keyfe: nasıl
7.kâne: oldu
8.âkıbetu: akıbet, son, sonuç
9.ellezîne: onlar
10.min kabli-him: onlardan önce
11.ve kânû: ve oldular, idiler
12.eşedde: daha çok, şiddetli
13.min-hum: onlardan
14.kuvveten: kuvvet, güç
15.ve mâ kâne: ve olmadı
16.allâhu: Allah
17.lî yu'cize-hu: onu aciz bırakacak
18.min şey'in: bir şey(den)
19.fî es semâvâti: semalarda, göklerde
20.ve lâ fî el ardı: ve arzda, yeryüzünde yoktur
21.inne-hu: muhakkak o
22.kâne: oldu
23.alîmen: en iyi bilen
24.kadîren: kaadir olan, gücü yeten
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allah'ın resûllerine karşı gelenlerin sonu hep hüsran olmuştur. Allahû Tealâ ya bir zelzeleyle ya taş yağdırarak ya bir sesle ya sel felâketiyle ya çekirge felâketiyle insanları mahvetmiştir.

Öyleyse yeryüzünde geçmişteki yaşayan insanların neler yaptıklarına ibretle bakmak gerekir. Ve onlardan lüzumlu dersleri çıkararak her millet kendi hayatına tatbik etmelidir. Üstelik o evvelce ölenler bu sonrakilerden çok daha kuvvetliydiler.

Göklerde ve yerde, Allah'ı aciz bırakacak hiçbir şey yoktur.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden FÂTIR Suresi - 44 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.