Sure sec
FÂTIR-4 Tefsiri

FÂTIR Suresi 4. Ayet-i Kerime Tefsiri

FÂTIR-4 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Bütün resûller, mutlaka yalanlanmıştır, tekzip edilmiştir. Tekzip edilmeyen, yalanlanmayan hiçbir resûl olmamıştır. Peygamber Efendimiz (S.A.V) de bir nebî resûl olmasına rağmen yalanlanmış, sahte...
share on facebook  tweet  share on google  print  

FÂTIR Suresi Âyet - 4 Tefsiri

 

وَإِن يُكَذِّبُوكَ فَقَدْ كُذِّبَتْ رُسُلٌ مِّن قَبْلِكَ وَإِلَى اللَّهِ تُرْجَعُ الأمُورُ

Ve in yukezzibûke fe kad kuzzibet rusulun min kablike, ve ilâllâhi turceul umûr(umûru).

Ve eğer seni tekzip ediyorlarsa (yalanlıyorlarsa), senden önceki resûller (de) yalanlanmıştı. Emirler (bütün işler), Allah’a döndürülür.

1.ve in: ve eğer
2.yukezzibû-ke: seni yalanlıyorlar
3.fe: artık, da
4.kad: olmuştu
5.kuzzibet: yalanlandı
6.rusulun: resûller
7.min kabli-ke: senden önce
8.ve ilâllâhi (ilâ allâhi): ve Allah'a
9.turceu: döndürülür
10.el umûru: emirler, işler
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Bütün resûller, mutlaka yalanlanmıştır, tekzip edilmiştir. Tekzip edilmeyen, yalanlanmayan hiçbir resûl olmamıştır. Peygamber Efendimiz (S.A.V) de bir nebî resûl olmasına rağmen yalanlanmış, sahte peygamber ilân edilmiştir. Hakikatlerse adım adım ortaya çıkmıştır. Mu'minûn Suresinin 44. âyet-i kerimesinde Allahû Tealâ, bütün kavimlere ardarda (arası kesilmeksizin) resûl gönderdiğini ve kavimlerin gelen resûllerini inkâr ettiğini ifade etmektedir:

23/MU'MİNÛN-44: Summe erselnâ rusulenâ tetrâ, kullemâ câe ummeten resûluhâ kezzebûhu fe etbâ’nâ ba’dahum ba’dan ve cealnâhum ehâdîs(ehâdîse), fe bu’den li kavmin lâ yu’minûn(yu’minûne).
Sonra Biz, resûllerimizi ardarda (arası kesilmeksizin) gönderdik. Her ümmete resûlü geldiği zaman, her defasında onu yalanladılar. Biz de onları birbiri arkasından (helâk ettik). Ve onları efsane kıldık. Artık mü’min olmayan kavim (Allah’ın rahmetinden) uzak olsun.
Allahû Tealâ, Bakara Suresinin 87. âyet-i kerimesinde İsrail kavmine ardarda resûl gönderdiğini ve onların da resûllerin hepsini mutlaka inkâr ettiklerini ve bir kısmını öldürmeye kadar gittiklerini ifade etmektedir:

2/BAKARA-87: Ve lekad âteynâ mûsâl kitâbe ve kaffeynâ min ba’dihî bir rusuli ve âteynâ îsâbne meryemel beyyinâti ve eyyednâhu bi rûhil kudus(kudusi), e fe kullemâ câekum resûlun bimâ lâ tehvâ enfusukumustekbertum, fe ferîkan kezzebtum ve ferîkan taktulûn(taktulûne).
Andolsun ki, Biz, Musa’ya kitap verdik ve ondan sonra ardarda resûller gönderdik. Ve Meryem’in oğlu İsa’ya beyyineler (açık deliller) verdik ve onu Ruh’ûl Kudüs ile destekledik. Öyle ki, nefslerinizin hoşlanmadığı bir şeyle gelen resûle karşı, her defasında kibirlendiniz. Bu sebeple bir kısmını yalanladınız ve bir kısmını da öldürüyorsunuz.
Her devirde, mutlaka resûlleri çekemeyen birtakım insanlar devreye girip resûlleri yalanlamışlardır.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden FÂTIR Suresi - 4 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.