Sure sec
FÂTIR-39 Tefsiri

FÂTIR Suresi 39. Ayet-i Kerime Tefsiri

FÂTIR-39 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: İnsanlar yeryüzünün halifeleri kılınmıştır. Yeryüzü her devirde, o devirde yaşamakta olanlara bırakılmıştır. Kendisinden evvelki nesillerden sonra dünyaya sahip olmuşlardır. Kim Allahû Tealâ'nın s...
share on facebook  tweet  share on google  print  

FÂTIR Suresi Âyet - 39 Tefsiri

 

هُوَ الَّذِي جَعَلَكُمْ خَلَائِفَ فِي الْأَرْضِ فَمَن كَفَرَ فَعَلَيْهِ كُفْرُهُ وَلَا يَزِيدُ الْكَافِرِينَ كُفْرُهُمْ عِندَ رَبِّهِمْ إِلَّا مَقْتًا وَلَا يَزِيدُ الْكَافِرِينَ كُفْرُهُمْ إِلَّا خَسَارًا

Huvellezî cealekum halâife fîl ardı, fe men kefere fe aleyhi kufruhu, ve lâ yezîdul kâfirîne kufruhum inde rabbihim illâ maktâ(makten), ve lâ yezîdul kâfirîne kufruhum illâ hasârâ(hasâran).

Sizi yeryüzünde halifeler kılan O’dur. Artık kim inkâr ederse, o zaman onun küfrü kendi aleyhinedir. Kâfirlere küfürleri, Rab’lerinin huzurunda, gazaptan başka bir şey artırmaz ve kâfirlere küfürleri, hasardan (ziyandan) başka bir şey artırmaz.

1.huve: o
2.ellezî: ki o
3.ceale-kum: sizi kıldı
4.halâife: halifeler
5.fî el ardı: yeryüzünde
6.fe: artık, o taktirde, o zaman
7.men: kim
8.kefere: inkâr etti
9.fe: artık, o taktirde, o zaman
10.aleyhi: onun üzerine
11.kufru-hu: onun küfrü
12.ve lâ yezîdu: ve artırmaz
13.el kâfirîne: kâfirler
14.kufru-hum: onların küfrü
15.inde: yanında, huzurunda
16.rabbi-him: onların Rabbi
17.illâ: ancak, den başka
18.makten: gazap, kızgınlık, öfke
19.ve lâ yezîdu: ve artırmaz
20.el kâfirîne: kâfirler
21.kufru-hum: onların küfürleri
22.illâ: ancak, den başka
23.hasâren: hasar, zarar ziyan
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
İnsanlar yeryüzünün halifeleri kılınmıştır. Yeryüzü her devirde, o devirde yaşamakta olanlara bırakılmıştır. Kendisinden evvelki nesillerden sonra dünyaya sahip olmuşlardır. Kim Allahû Tealâ'nın söylediklerini inkâr ederse onun küfrü kendi aleyhinedir. Ve onların inkârları kayıptan, hasardan, ziyandan başka bir şey artırmaz. Yani ne kadar öfkelenirlerse o kadar çok zarara girerler.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden FÂTIR Suresi - 39 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.