Sure sec
FÂTIR-37 Tefsiri

FÂTIR Suresi 37. Ayet-i Kerime Tefsiri

FÂTIR-37 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Bütün kavimlere nezir geldiği bir defa daha Allahû Tealâ tarafından ifade ediliyor Fatır Suresinin 37. âyet-i kerimesinde. Cehenneme giren herkese bu ifade edilecektir: “Size nezir gelmedi mi? O h...
share on facebook  tweet  share on google  print  

FÂTIR Suresi Âyet - 37 Tefsiri

 

وَهُمْ يَصْطَرِخُونَ فِيهَا رَبَّنَا أَخْرِجْنَا نَعْمَلْ صَالِحًا غَيْرَ الَّذِي كُنَّا نَعْمَلُ أَوَلَمْ نُعَمِّرْكُم مَّا يَتَذَكَّرُ فِيهِ مَن تَذَكَّرَ وَجَاءكُمُ النَّذِيرُ فَذُوقُوا فَمَا لِلظَّالِمِينَ مِن نَّصِيرٍ

Ve hum yastarihûne fîhâ, rabbenâ ahricnâ na’mel sâlihan gayrallezî kunnâ na’mel(na’melu), e ve lem nuammirkum mâ yetezekkeru fîhi men tezekkere ve câekumun nezîr(nezîru), fe zûkû fe mâ liz zâlimîne min nasîr(nasîrin).

Ve onlar, orada feryat ederler: “Rabbimiz bizi (buradan) çıkar, yapmış olduklarımızdan başka (amel) salih amel yapalım.” Size orada (dünyada), tezekkür etmek isteyen kimsenin, tezekkür etmesine yetecek kadar bir ömür vermedik mi? Size nezir gelmedi mi? O halde (azabı) tadın. Artık zalimler için bir yardımcı yoktur.

1.ve hum: ve onlar
2.yastarihûne: feryat ederler
3.fî-hâ: orada
4.rabbe-nâ: bizim Rabbimiz
5.ahric-nâ: bizi çıkar
6.na'mel el sâlihan: biz salih amel yapalım
7.gayre ellezî: ondan başka
8.kun-nâ na'melu: biz yapmış olduk
9.e: mi
10.ve lem nuammir-kum: ve size ömür vermedik
11.mâ yetezekkeru: tezekkür edebileceğiniz şey
12.fî-hi: orada
13.men tezekkere: tezekkür edecek kimse
14.ve câe-kum: ve size geldi
15.en nezîru: nezir, uyarıcı
16.fe zûkû: o zaman tadın
17.fe mâ: o zaman, artık yoktur
18.li ez zâlimîne: zalimler için
19.min nasîrin: (yardımcılardan) bir yardımcı
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Bütün kavimlere nezir geldiği bir defa daha Allahû Tealâ tarafından ifade ediliyor Fatır Suresinin 37. âyet-i kerimesinde. Cehenneme giren herkese bu ifade edilecektir:

“Size nezir gelmedi mi? O halde azabı tadın.”

Zalim, herşeyden evvel kendisine zulmedendir. Kim başkasına zulüm yaparsa aslında kendisine de zulmetmiştir. Çünkü başkasına yaptığı zulüm sebebiyle deracat kaybetmiştir.

Kur'ân-ı Kerim'de, her deracat kaybeden kişi zalim olarak vasıflandırılır. Her kaybettiği derecede kişi ya başkalarına zulmederek deracat kaybetmiştir hem başkalarına hem kendisine zulmetmiştir veya Allah'ın bir emrini yerine getirmemiştir veya bir yasağını çiğnemiştir, gene deracat kaybetmiştir. Cehenneme girenlerin hepsi zalimlerdir. Kaybettikleri dereceler kazandıkları derecelerden mutlaka fazla olanlardır. Allah'a ulaşmayı dilemeyen hiç kimsenin kazandığı dereceler kaybettiği derecelerden fazla olamaz. Mutlaka kazandığı derecelerden fazladır.

Öyleyse Allahû Tealâ'nın söylediği şeyler son derece önemlidir. İnsanların çok büyük bir kısmının ne yazık ki gideceği yer cehennem ve orada ebediyyen kalacaklardır.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden FÂTIR Suresi - 37 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.