Sure sec
FÂTIR-36 Tefsiri

FÂTIR Suresi 36. Ayet-i Kerime Tefsiri

FÂTIR-36 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allahû Tealâ diyor ki: 2/BAKARA-257: Allâhu velîyyullezîne âmenû, yuhricuhum minez zulumâti ilân nûr(nûri), vellezîne keferû evliyâuhumut tâgûtu yuhricûnehum minen nûri ilâz zulumât(zulumâti), ulâ...
share on facebook  tweet  share on google  print  

FÂTIR Suresi Âyet - 36 Tefsiri

 

وَالَّذِينَ كَفَرُوا لَهُمْ نَارُ جَهَنَّمَ لَا يُقْضَى عَلَيْهِمْ فَيَمُوتُوا وَلَا يُخَفَّفُ عَنْهُم مِّنْ عَذَابِهَا كَذَلِكَ نَجْزِي كُلَّ كَفُورٍ

Vellezîne keferû lehum nâru cehennem(cehenneme), lâ yukdâ aleyhim fe yemûtû ve lâ yuhaffefu anhum min azâbihâ, kezâlike neczî kulle kefûr(kefûrin).

Ve inkâr edenler (Allah’a ulaşmayı dilemeyenler). Onlar için cehennem ateşi vardır. Onlar için karar verilmez ki böylece (bu karar gereğince) ölsünler ve onun azabı, onlardan hafifletilmez. İşte Biz, bütün inkâr edenleri böyle cezalandırırız.

1.ve ellezîne: ve o kimseler, onlar
2.keferû: inkâr ettiler
3.lehum: onların, onlar için vardır
4.nâru: ateş
5.cehenneme: cehennem
6.lâ yukdâ: kada edilmez, karar verilmez
7.aleyhim: onlara, onlar için
8.fe: böylece
9.yemûtû: ölsünler
10.ve lâ yuhaffefu: ve hafifletilmez
11.an-hum: onlardan
12.min azâbi-hâ: onun azabından
13.kezâlike: işte böyle
14.neczî: cezalandırırız
15.kulle: hepsi, bütün
16.kefûrin: nankör olanlar
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allahû Tealâ diyor ki:

2/BAKARA-257: Allâhu velîyyullezîne âmenû, yuhricuhum minez zulumâti ilân nûr(nûri), vellezîne keferû evliyâuhumut tâgûtu yuhricûnehum minen nûri ilâz zulumât(zulumâti), ulâike ashâbun nâr(nâri), hum fîhâ hâlidûn(hâlidûne).
Allah, âmenû olanların (Allah’a ulaşmayı dileyenlerin) dostudur, onları (onların nefslerinin kalplerini) zulmetten nura çıkarır. Ve kâfirlerin dostları taguttur (onlar, şeytanı dost edinirler, şeytan kimseye dost olmaz), onları (onların nefslerinin kalplerini) nurdan zulmete çıkarırlar. İşte onlar, ateş ehlidir. Onlar, orada ebedî kalacak olanlardır.
Allah'a ulaşmayı dilemeyenlerin hepsi kâfirdir. Allah'a inanmak onların küfür vasıflarını değiştiremiyor. İnsanlar zannediyorlar ki Allah'a inanıyorlar diye Allah onları mü'min kabul edecek ve de bir süre cehennemde kaldıktan sonra cennete ulaşacaklar. Kur'ân-ı Kerim'de böyle bir şey yoktur. Allah'a ulaşmayı dilemeyen hiç kimse mü'min standartlarında olamaz. Allah'a ulaşmayı dilemeyen kişi kâfir standardındadır. Allah'a ulaşmayı dilemeyen kişinin gideceği yer cehennemdir ve cehennemde ölmeleri de mümkün değildir. Onlar için sonsuz bir azap söz konusudur.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden FÂTIR Suresi - 36 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.