Sure sec
FÂTIR-31 Tefsiri

FÂTIR Suresi 31. Ayet-i Kerime Tefsiri

FÂTIR-31 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allahû Tealâ, Kur'ân-ı Kerim'i indirdiği sırada yahudilerin ellerinde bir mukaddes kitap olan, bir nur olan, bir hidayet rehberi olan Tevrat, hristiyanların ellerinde de yine bir nur olan, bir hid...
share on facebook  tweet  share on google  print  

FÂTIR Suresi Âyet - 31 Tefsiri

 

وَالَّذِي أَوْحَيْنَا إِلَيْكَ مِنَ الْكِتَابِ هُوَ الْحَقُّ مُصَدِّقًا لِّمَا بَيْنَ يَدَيْهِ إِنَّ اللَّهَ بِعِبَادِهِ لَخَبِيرٌ بَصِيرٌ

Vellezî evhaynâ ileyke minel kitâbi huvel hakku musaddikan limâ beyne yedeyhi, innallâhe bi ibâdihî le habîrun basîr(basîrun).

Ve sana kitaptan vahyettiğimiz, onların ellerindekini tasdik edici olarak haktır. Muhakkak ki Allah, kullarından mutlaka haberdar olandır, (onları) görendir.

1.ve ellezî: ve ki o
2.evhaynâ: vahyettik
3.ileyke: sana
4.min el kitâbi: kitaptan
5.huve: o
6.el hakku: haktır
7.musaddikan: tasdik eden
8.limâ: şeyleri
9.beyne: arasındaki
10.yedeyhi: elleri
11.inne allâhe: muhakkak ki Allah
12.bi ibâdi-hi: onun kulları
13.le: mutlaka, gerçekten
14.habîrun: haberdar olan
15.basîrun: gören
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allahû Tealâ, Kur'ân-ı Kerim'i indirdiği sırada yahudilerin ellerinde bir mukaddes kitap olan, bir nur olan, bir hidayet rehberi olan Tevrat, hristiyanların ellerinde de yine bir nur olan, bir hidayet rehberi olan İncil var. Hem İncil'in hem Tevrat'ın sahipleri için Allahû Tealâ şöyle söylüyor:

“Sana vayettiğimiz herşey onların kitaplarında da vardır. Onların ellerindekini tasdik edici olarak indirilmiştir. Ve Allah kullarından haberdar olandır.”

Yani Senden nasıl haberdarsak sana nasıl hükmediyorsak Biz onlardan da haberdarız. İçlerinden geçeni, birbirleriyle konuştuklarını biliriz, buyruluyor.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden FÂTIR Suresi - 31 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.