Sure sec
FÂTIR-30 Tefsiri

FÂTIR Suresi 30. Ayet-i Kerime Tefsiri

FÂTIR-30 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allah'ın uleması, Allah'a ulaşmayı diledikleri için âlimlerden sayılanlardır. Âlimlerin vasıfları namaz kılmaları, Kur'an-ı Kerim okumaları ve infâk etmeleridir. Hem başka insanlara infâk ediyorla...
share on facebook  tweet  share on google  print  

FÂTIR Suresi Âyet - 30 Tefsiri

 

لِيُوَفِّيَهُمْ أُجُورَهُمْ وَيَزِيدَهُم مِّن فَضْلِهِ إِنَّهُ غَفُورٌ شَكُورٌ

Li yuveffîyehum ucûrahum ve yezîdehum min fadlihi, innehu gafûrun şekûr(şekûrun).

Onların ecirleri (mükâfatları) onlara vefa edilir (ödenir). Ve (Allah), onlara fazlından artırır. Muhakkak ki O; Gafûr’dur (mağfiret eden), Şekûr’dur (şükredilen).

1.li: için, ... ı
2.yuveffîye-hum: onlara vefa edilir, ödenir
3.ucûre-hum: onların ecirleri, mükâfatları
4.ve yezîde-hum: ve onlara artırır
5.min fadli-hi: kendi fazlından
6.inne-hu: muhakkak o
7.gafûrun: gafûr, mağfiret eden
8.şekûrun: şükredilen
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allah'ın uleması, Allah'a ulaşmayı diledikleri için âlimlerden sayılanlardır. Âlimlerin vasıfları namaz kılmaları, Kur'an-ı Kerim okumaları ve infâk etmeleridir. Hem başka insanlara infâk ediyorlar hem de Allah'ın gönderdiği rahmeti, fazlı ve salâvâtı nefslerinin kalbine ulaştırarak, nefslerini infâk ediyorlar. Böylece mükâfatları onlara ödenmiş oluyor.

Âlimlerin fazıllarını Allah'ın artırması şu şekilde hesaplanmaktadır; normal standartlarda herkese Allah'ın fazlı 1'e 10'dur. Kişi dünyanın en kötü insanı bile olsa her yaptığı 1 derece kazandıracak güzel iş sebebiyle ona 10 derece yazılır. Ama kişi Allah'a ulaşmayı dilemiş, sonra mürşidine ulaşmış, sonra tâbiiyetini gerçekleştirmişse bu derecat 1'e 100'e çıkar. Ruh birinci kattayken 1'e 100 devam eder. Ruh, 2., 3., 4., 5., 6., 7. gök katlarına çıktığı zaman bu 1'e 100, 1'e 200, 300, 400, 500, 600, 700 olur. İşte bu, fazılların artırılmasıdır.

Allahû Tealâ Bakara Suresinin 261. âyet-i kerimesinde onlara verdiklerinin bir başağında 100 tane bulunan 7 başaklı nebata paralel olduğunu söylüyor:

2/BAKARA-261: Meselullezîne yunfikûne emvâlehum fî sebîlillâhi ke meseli habbetin enbetet seb’a senâbile fî kulli sunbuletin mietu habbetin, vallâhu yudâifu li men yeşâu, vallâhu vâsiun alîm(alîmun).
Mallarını Allah yolunda harcayanların durumu, her sünbülünde (başağında) yüz adet tane (tohum) olmak üzere, yedi sünbül (başak) veren bir tek tohumun durumu gibidir. Allah, dilediği kimse için (onun rızkını) kat kat artırıp verir. Ve Allah Vâsi’dir, Alîm’dir.
Allah bu âyette “Onlara rızkını kat kat artırır.” diyor. Fâtır-30'da ise “Onlara fazlından artırır.” buyuruyor. İkisi de aynı şeydir.

Bu insanların iki özellikleri vardır: Birinci özellik, Allah'ın yolunda olmaları; ikinci özellik infâk ediyor olmalarıdır. Burada da Allahû Tealâ kendilerine gizli ve açık olarak verilenlerden bahsediyor. Daha o kişi Allah'a ulaşmayı dilediği an onun bütün günahları örtülmüştü. İrşad makamına ulaştığı zaman ise bütün günahları sevaba çevrilir. Bunlar da Allah'ın, fazlından artırmalarıdır.

İşte bu kazandıklarının insanlara verilmesi, Allah'ın ecirlerinin onlara ödenmesidir. Fazılların artırılması; evvelâ 1'e 10 sonra 1'e 700'e kadar yükseltmesidir. O kişi Allah'a ulaşmayı dilediği anda günahlarının örtülmesi, Allah'ın fazıllarının onların sevaplarını artırmasıdır. Ve tâbiiyet sırasında günahlarının sevaba çevrilmesi Allah'ın fazıllarının artırılmasıdır. Fazılları artırdığı için Allahû Tealâ Gafûr'dur, mağfiret edendir. Çünkü mağfiret günahların sevaplara çevrilmesidir. Ve Kendisine şükredilen, şükürleri kabul edendir.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden FÂTIR Suresi - 30 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.