Sure sec
FÂTIR-3 Tefsiri

FÂTIR Suresi 3. Ayet-i Kerime Tefsiri

FÂTIR-3 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allah, tarlalardan buğday, arpa ve çeşitli meyveler verir. Bu, yerden rızıktır. Tarlayı süren de mahsulü eken de mahsulünü toplayan da faydalanacak olan da rızkı alacak olan da gene fizik vücuttur...
share on facebook  tweet  share on google  print  

FÂTIR Suresi Âyet - 3 Tefsiri

 

يَا أَيُّهَا النَّاسُ اذْكُرُوا نِعْمَتَ اللَّهِ عَلَيْكُمْ هَلْ مِنْ خَالِقٍ غَيْرُ اللَّهِ يَرْزُقُكُم مِّنَ السَّمَاء وَالْأَرْضِ لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ فَأَنَّى تُؤْفَكُونَ

Yâ eyyuhân nâsuzkurû ni’metallâhi aleykum, hel min hâlikın gayrullâhi yerzukukum mines semâi vel ard(ardı), lâ ilâhe illâ huve fe ennâ tu’fekûn(tu’fekûne).

Ey insanlar! Allah’ın üzerinizdeki ni’metini zikredin. Sizi göklerden ve yerden rızıklandıran, Allah’tan başka bir Halîk (bir Yaratıcı) var mı? O’ndan başka İlâh yoktur. Öyleyse nasıl (îmândan) döndürülüyorsunuz?

1.yâ eyyuhâ: ey
2.en nâsu: insanlar
3.uzkurû: zikredin, anın
4.ni'metallâhi (ni'mete allâhi): Allah'ın ni'meti
5.aleykum: sizin üzerinize
6.hel: (var) mı
7.min hâlikın: bir yaratıcı(dan)
8.gayrullâhi (gayru allâhi): Allah'tan başka
9.yerzuku-kum: sizi rızıklandırır
10.min es semâi: semadan, gökten
11.ve el ardı: ve yer
12.lâ ilâhe: ilâh yoktur
13.illâ: ancak, dışında
14.huve: o
15.fe: öyleyse
16.ennâ: nasıl
17.tû'fekûne: döndürülüyorsunuz
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allah, tarlalardan buğday, arpa ve çeşitli meyveler verir. Bu, yerden rızıktır. Tarlayı süren de mahsulü eken de mahsulünü toplayan da faydalanacak olan da rızkı alacak olan da gene fizik vücuttur.

Allahû Tealâ, bir de göklerden rızık verir. O da nefsin rızkıdır. Allahû Tealâ, fizik vücudun yaptığı zikir üzere göklerden rızkını (rahmet, fazl ve salâvât nurları) gönderir. Bu rızık kişinin göğsüne gelir; göğsünden Allah'ın açtığı şifreli yolu takip ederek nefsin kalbine ulaşır. Kalpteki îmân kelimesine fazıllar yapışır. Böylece göklerden gelen rızıkla nefs tezkiyesi başlar. Bu rızık, fizik vücudun rızkıdır, fizik vücuda gelir. Fizik vücut, onu nefsin kalbine gönderir ve böylece nefsin kalbini infâk eder (nafakalandırır). Bu, fizik vücutla nefs arasında bir infâk (nafakalandırma) olayıdır. Fizik vücutla nefs arasındaki ilişkide, gelen rızık, fizik vücudun nefsi infâk etmesini oluşturur.

Allahû Tealâ, îmândan sonra insanların nasıl döndürüldüğünden de bahsetmektedir. Kim Allah'a ulaşmayı dilemişse, mürşidine ulaşmışsa, ruhunu Allah'a ulaştırmışsa o kişi için tehlike başlar. Eğer kişi zikrini yavaş yavaş artırıyorsa hiçbir tehlike olmadan hedefe doğru gider. Ruhunu Allah'a teslim etmiştir; fizik vücudunu da nefsini de iradesini de Allah'a teslim edecektir. Kişinin zikirleri paralel gidiyorsa gene tehlike yoktur ama kişi ilerleme kaydedemez. Eğer zikri aşağı inmeye başlamışsa, hidayetten fıska doğru, hidayetten dalâlete doğru tehlikeli bir gidiş söz konusudur.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden FÂTIR Suresi - 3 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.