Sure sec
FÂTIR-28 Tefsiri

FÂTIR Suresi 28. Ayet-i Kerime Tefsiri

FÂTIR-28 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allahû Tealâ'nın öğrettiklerini bilenler ve Allah'a karşı huşû duyanlar âlimlerdir. Huşû müessesesinin başladığı nokta Allah'a ulaşmayı dileme noktasıdır. Neden acaba Allahû Tealâ huşû sahibi olan...
share on facebook  tweet  share on google  print  

FÂTIR Suresi Âyet - 28 Tefsiri

 

وَمِنَ النَّاسِ وَالدَّوَابِّ وَالْأَنْعَامِ مُخْتَلِفٌ أَلْوَانُهُ كَذَلِكَ إِنَّمَا يَخْشَى اللَّهَ مِنْ عِبَادِهِ الْعُلَمَاء إِنَّ اللَّهَ عَزِيزٌ غَفُورٌ

Ve minen nâsi ved devâbbi vel en’âmi muhtelifun elvânuhu kezâlike, innemâ yahşâllâhe min ibâdihil ulemâu, innallâhe azîzun gafûr(gafûrun).

Ve bunun gibi insanlardan, davarlardan, yürüyen hayvanlardan da çeşitli renkte olanlar vardır. Ancak kullarından ulema (âlimler), Allah’a karşı huşû duyar. Muhakkak ki Allah; Azîz’dir (üstün, yüce), Gafûr’dur (mağfiret eden).

1.ve min en nâsi: ve insanlardan
2.ve ed devâbbi: ve davarlar
3.ve el en'âmi: ve hayvanlar
4.muhtelifun: muhtelif, çeşitli
5.elvânu-hu: onun renkleri
6.kezâlike: işte böyle
7.innemâ: sadece, ancak
8.yahşâllâhe (yahşâ allâhe): Allah'a (karşı) huşû duyarlar
9.min ibâdi-hi: kullarından
10.el ulemâu: âlimler
11.inne allâhe: muhakkak Allah
12.azîzun: üstün ve güçlü olan
13.gafûrun: gafûr, mağfiret eden, günahları sevaba çeviren
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allahû Tealâ'nın öğrettiklerini bilenler ve Allah'a karşı huşû duyanlar âlimlerdir. Huşû müessesesinin başladığı nokta Allah'a ulaşmayı dileme noktasıdır. Neden acaba Allahû Tealâ huşû sahibi olanlara ulema (âlimler) diyor? Yûnus Suresinin 7 ve 8. âyet-i kerimelerinde şöyle buyuruyor:

10/YÛNUS-7: İnnellezîne lâ yercûne likâenâ ve radû bil hayâtid dunyâ vatmeennû bihâ vellezîne hum an âyâtinâ gâfilûn(gâfilûne).
Muhakkak ki onlar, Bize ulaşmayı (hayatta iken ruhlarını Allah’a ulaştırmayı) dilemezler. Dünya hayatından razı olmuşlardır ve onunla doyuma ulaşmışlardır ve onlar âyetlerimizden gâfil olanlardır.
10/YÛNUS-8: Ulâike me'vâhumun nâru bimâ kânû yeksibûn(yeksibûne).
İşte onların kazandıkları (dereceler) gereğince varacakları yer ateştir (cehennemdir).
Allah'a ulaşmayı dilemeyenler ilim sahibi kabul edilmiyor, Allahû Tealâ tarafından. Dünyaya ait ilimlerin sahipleri Allah'ın âyetlerinden gâfil olanlardır. Allah'a ulaşmayı dileyenler Allah'ın âyetlerinden gâfil olmayı aşarlar. Bu sebeple bu âyet-i kerime Allah'a ulaşmayı dileyenleri âlim standatlarına sokmuştur.

Anlaşılıyor ki Allah'a mülâki olmayı dilemeyen insanların Allah'ın âyetlerinden gâfil olmaları, onları ulema sınıfının dışında tutuyor. Onlar âlim değiller.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden FÂTIR Suresi - 28 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.