Sure sec
FÂTIR-27 Tefsiri

FÂTIR Suresi 27. Ayet-i Kerime Tefsiri

FÂTIR-27 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Türkçe'mizde karayolları diye bir ifade vardır. Yani karada taşımacılık yapılan yollar. Ve onun da Allahû Tealâ renklerini kara olarak değerlendiriyor. Asfalt olmadığı devrede her toprak yol, fark...
share on facebook  tweet  share on google  print  

FÂTIR Suresi Âyet - 27 Tefsiri

 

أَلَمْ تَرَ أَنَّ اللَّهَ أَنزَلَ مِنَ السَّمَاء مَاء فَأَخْرَجْنَا بِهِ ثَمَرَاتٍ مُّخْتَلِفًا أَلْوَانُهَا وَمِنَ الْجِبَالِ جُدَدٌ بِيضٌ وَحُمْرٌ مُّخْتَلِفٌ أَلْوَانُهَا وَغَرَابِيبُ سُودٌ

E lem tera ennallâhe enzele mines semâi mâen, fe ahracnâ bihî semerâtin muhtelifen elvânuhâ, ve minel cibâli cudedun bîdun ve humrun muhtelifun elvânuhâ ve garâbîbu sûd(sûdun).

Allah’ın suyu, semadan indirdiğini görmedin mi? Böylece onunla çeşitli renklerde ürünler (meyveler) çıkardık. Ve dağlardan beyaz, kırmızı, çeşitli renklerde ve kara ve kapkara (koyu siyah) yollar (kıldık).

1.e lem tere: görmedin mi
2.enne allâhe: muhakkak Allah
3.enzele: indirdi
4.min es semâi: semadan, gökten
5.mâen: su
6.fe ahrecnâ: artık çıkardık
7.bi-hi: onunla
8.semerâtin: ürünler, meyveler
9.muhtelifen: muhtelif, çeşitli
10.elvânu-hâ: onun renkleri
11.ve min el cibâli: ve dağlardan
12.cudedun: dağlar arasındaki yol, yol
13.bîdun: beyazlık, beyaz
14.ve humrun: ve kırmızılık, kırmızı
15.muhtelifun: muhtelif, çeşitli
16.elvânu-hâ: onun renkleri
17.ve garâbîbu: kapkara, simsiyah, koyu siyah
18.sûdun: siyah, kara
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Türkçe'mizde karayolları diye bir ifade vardır. Yani karada taşımacılık yapılan yollar. Ve onun da Allahû Tealâ renklerini kara olarak değerlendiriyor. Asfalt olmadığı devrede her toprak yol, farklı bir renk gösterir. Allahû Tealâ “kara yolları kıldık” demekle bu devirdeki asfalt yolları ifade ediyor olabilir. Çünkü günümüzde asfalt yollar karadır.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden FÂTIR Suresi - 27 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.