Sure sec
FÂTIR-23 Tefsiri

FÂTIR Suresi 23. Ayet-i Kerime Tefsiri

FÂTIR-23 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Nezir, nezaret aynı kökten gelen kelimelerdir. Nezir uyaran demektir, nezretmekten gelir. Peygamber Efendimiz (S.A.V): Nebî'dir. Resûl'dür. Aynı zamanda Nezir'dir. Bütün resûller, bütün nebîler ay...
share on facebook  tweet  share on google  print  

FÂTIR Suresi Âyet - 23 Tefsiri

 

إِنْ أَنتَ إِلَّا نَذِيرٌ

İn ente illâ nezîr(nezîrun).

Sen sadece bir nezirsin (uyarıcısın).

1.in: eğer olsa
2.ente: sen
3.illâ: ancak, sadece
4.nezîrun: nezir, uyarıcı
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Nezir, nezaret aynı kökten gelen kelimelerdir. Nezir uyaran demektir, nezretmekten gelir. Peygamber Efendimiz (S.A.V):
  1. Nebî'dir.
  2. Resûl'dür.
  3. Aynı zamanda Nezir'dir.
Bütün resûller, bütün nebîler aynı zamanda nezirdirler. Ama bütün nezirler aynı zamanda resûl değillerdir. Bütün nezirler nebî değillerdir.

Öyleyse nezretmek, insanları ikaz etmek, uyarmak bir mertebe müessesesidir. Allahû Tealâ bütün beldelere, bütün kasabalara nezir vazifeli kılmıştır. O zaman nezir, risaletin altındaki bir kademededir. Çünkü resûller milletin resûlüdür. Her kasabanın ayrı resûlü olmaz, her şehrin ayrı resûlü olmaz. Ama her milletin şu dünya üzerinde şu anda mutlaka hayatta olan bir resûlü vardır.

23/MU'MİNÛN-44: Summe erselnâ rusulenâ tetrâ, kullemâ câe ummeten resûluhâ kezzebûhu fe etbâ’nâ ba’dahum ba’dan ve cealnâhum ehâdîs(ehâdîse), fe bu’den li kavmin lâ yu’minûn(yu’minûne).
Sonra Biz, resûllerimizi ardarda (arası kesilmeksizin) gönderdik. Her ümmete resûlü geldiği zaman, her defasında onu yalanladılar. Biz de onları birbiri arkasından (helâk ettik). Ve onları efsane kıldık. Artık mü’min olmayan kavim (Allah’ın rahmetinden) uzak olsun.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden FÂTIR Suresi - 23 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.