Sure sec
FÂTIR-22 Tefsiri

FÂTIR Suresi 22. Ayet-i Kerime Tefsiri

FÂTIR-22 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Diri olmakla ölü olmak arasındaki farklılığa bakalım. Ölü olmakla diri olmak; işitmekle işitmemek, görmekle görmemek, Allah'a göre farklı olayları ifade ediyor. Dünyaya gelen, gözleri gören, kulak...
share on facebook  tweet  share on google  print  

FÂTIR Suresi Âyet - 22 Tefsiri

 

وَمَا يَسْتَوِي الْأَحْيَاء وَلَا الْأَمْوَاتُ إِنَّ اللَّهَ يُسْمِعُ مَن يَشَاء وَمَا أَنتَ بِمُسْمِعٍ مَّن فِي الْقُبُورِ

Ve mâ yestevîl ahyâu ve lâl emvât(emvâtu), innallâhe yusmiu men yeşâu, ve mâ ente bi musmiin men fîl kubûr(kubûri).

Ve hayy (diri) olanlar ve ölüler eşit olmaz. Muhakkak ki Allah, dilediğine işittirir. Ve sen, kabirlerde (mezarlarda) olanlara işittirici değilsin.

1.ve mâ yestevî: ve musavî, eşit değil
2.el ahyâu: hayy, diri, canlı
3.ve lâ: ve değil, olmaz
4.el emvâtu: ölüler
5.inne allâhe: muhakkak Allah
6.yusmiu: işittirir
7.men: kim, kimse, kişi
8.yeşâu: diler
9.ve mâ: ve değil, olmaz
10.ente: sen
11.bi: ile
12.musmiin: işittiren (işittirici)
13.men: kim, kimse, kişi
14.fî el kubûri: kabirlerde
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Diri olmakla ölü olmak arasındaki farklılığa bakalım.

Ölü olmakla diri olmak; işitmekle işitmemek, görmekle görmemek, Allah'a göre farklı olayları ifade ediyor. Dünyaya gelen, gözleri gören, kulakları duyan ve idrak edebilen kişi canlıdır ve hayattadır.

Ama manevî açıdan düşünüldüğünde insanlar Allah'a ulaşmayı dilememişlerse kördürler, sağırdırlar, dilsizdirler. Yani ölüdürler. Onlar Allah'a ulaşmayı diledikleri zaman hayata dönerler.

Bütün insanlar başlangıçta bu dünya hayatında diridirler. Gözleri görür, kulakları işitir, mânâya varırlar ama Allah'a göre ölüdürler. Allah'ın istediği şekilde gören, işiten, bilen bir insan olmak bir tek şarta bağlıdır. Allah'a ulaşmayı dilerse Allah'ın bu hükmüne muhatap olur.

8/ENFÂL-29: Yâ eyyuhâllezîne âmenû in tettekullâhe yec’al lekum furkânen ve yukeffir ankum seyyiâtikum ve yagfir lekum, vallâhu zul fadlil azîm(azîmi).
Ey âmenû olanlar! Allah’a karşı takva sahibi olursanız sizi furkan (hak ve bâtılı ayırma özelliği) sahibi kılar! Ve sizden (sizin) günahlarınızı örter ve size mağfiret eder (günahlarınızı sevaba çevirir). Ve Allah, büyük fazl sahibidir.
Gözlerindeki hicab-ı mestureyi, kulaklarındaki vakrayı, kalbindeki ekinneti, görme hassası üzerindeki gışaveti Allah alır. İşitme hassası ve kalbindeki mührü de açar. Kişiye idraki sağlayan ihbat müessesesini koyar. Allahû Tealâ kişinin görmeyen gözlerini görür, işitmeyen kulaklarını işitir, idrak etmeyen kalbini idrak eder hale getirmiştir. Görme hassasını görür, işitme hassasını işitir hale getirmiştir. Allahû Tealâ verdiği 7 ihsanla bunu gerçekleştirir. Kim Allah'a ulaşmayı dilerse o kişinin günahları örtülür ve artık sevap tartıları günahlarından fazla bir insan olur. Allah'a ulaşmayı dileyen herkesi Allah birkaç dakika içinde gören, işiten ve idrak eden bir insan haline getirir. Ve o kişi Allah'ın cenneti için ehil olmuştur. İşte burada Allahû Tealâ o kişiyi ölüyken diriltmiştir.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden FÂTIR Suresi - 22 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.