Sure sec
FÂTIR-2 Tefsiri

FÂTIR Suresi 2. Ayet-i Kerime Tefsiri

FÂTIR-2 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allah'ın rahmeti, fazlı ve salâvâtı vardır. Allah, yaratan'dır ve kulları için yaratır. Gönderen de Allah'tır; göndermeyi dilerse gönderir, göndermeyi dilemezse tutar. Gönderdiği taktirde gönderme...
share on facebook  tweet  share on google  print  

FÂTIR Suresi Âyet - 2 Tefsiri

 

مَا يَفْتَحِ اللَّهُ لِلنَّاسِ مِن رَّحْمَةٍ فَلَا مُمْسِكَ لَهَا وَمَا يُمْسِكْ فَلَا مُرْسِلَ لَهُ مِن بَعْدِهِ وَهُوَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ

Mâ yeftehillâhu lin nâsi min rahmetin fe lâ mumsike lehâ, ve mâ yumsik fe lâ mursile lehu min ba’dihî, ve huvel azîzul hakîm(hakîmu).

Allah, rahmetinden insanlar için ne açarsa (genişletirse), o taktirde onu tutacak yoktur. Ve neyi tutarsa, artık O’ndan sonra onu gönderecek (serbest bırakacak) da yoktur. Ve O; Azîz’dir (üstün, yüce), Hakîm’dir (hüküm ve hikmet sahibi).

1.: şey, ne
2.yeftehillâhu (yeftehi allâhu): Allah'ın açtığı
3.li en nâsi: insanlar için, insanlara
4.min rahmetin: rahmetten
5.fe: o zaman
6.: yoktur
7.mumsike: tutacak olan, tutan kimse
8.lehâ: onu
9.ve mâ: ve şey, ne
10.yumsik: tutar
11.fe: o zaman
12.: yoktur
13.mursile: gönderen, gönderecek olan
14.lehu: onu
15.min ba'di-hi: ondan sonra
16.ve huve el azîzu: ve o azîz, üstün ve güçlü
17.el hakîmu: hüküm ve hikmet sahibi
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allah'ın rahmeti, fazlı ve salâvâtı vardır. Allah, yaratan'dır ve kulları için yaratır. Gönderen de Allah'tır; göndermeyi dilerse gönderir, göndermeyi dilemezse tutar. Gönderdiği taktirde göndermesine engel olacak da yoktur. Göndermediği taktirde göndermesini temin edecek olan, göndermesini sağlayacak olan kimse yoktur. Öyleyse O, Allah'tır, herşeye gücü yetendir. Üstün ve yüce'dir, kararlarında Kendisi hareket eder. Hiç kimse O'nun verdiği bir kararı şu veya bu şekilde engelleyemez. Allah'ın ne bırakmasına ne de tutmasına hiç kimse engel olamaz.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden FÂTIR Suresi - 2 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.