Sure sec
FÂTIR-13 Tefsiri

FÂTIR Suresi 13. Ayet-i Kerime Tefsiri

FÂTIR-13 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allahû Tealâ, gündüz ve gecenin birbirini takip etmesini anlatıyor. Sabahları gündüz oluşuyor, geceleri kayboluyor; akşamları da gece oluşuyor, gündüz kayboluyor. Biri oluştuğunda diğeri kaybolduğ...
share on facebook  tweet  share on google  print  

FÂTIR Suresi Âyet - 13 Tefsiri

 

يُولِجُ اللَّيْلَ فِي النَّهَارِ وَيُولِجُ النَّهَارَ فِي اللَّيْلِ وَسَخَّرَ الشَّمْسَ وَالْقَمَرَ كُلٌّ يَجْرِي لِأَجَلٍ مُّسَمًّى ذَلِكُمُ اللَّهُ رَبُّكُمْ لَهُ الْمُلْكُ وَالَّذِينَ تَدْعُونَ مِن دُونِهِ مَا يَمْلِكُونَ مِن قِطْمِيرٍ

Yûlicul leyle fîn nehâri ve yûlicun nehâre fîl leyli ve sahharaş şemse vel kamere kullun yecrî li ecelin musemmâ(musemmen), zâlikumullâhu rabbukum lehul mulku, vellezîne ted’ûne min dûnihî mâ yemlikûne min kıtmîr(kıtmîrin).

(Allah), geceyi gündüzün içine, gündüzü gecenin içine sokar. Güneş’i ve Ay’ı emri altına almıştır. Hepsi belirlenmiş bir zamana kadar akar (yörüngelerinde dönerler). İşte bu Allah, sizin Rabbinizdir. Mülk, O’nundur. O’ndan (Allah’tan) başka taptıklarınız, bir kıtmire (hurma çekirdeğinin zarına) bile malik değildir.

1.yûlicu: içine sokar
2.el leyle: gece
3.fî en nehâri: gündüzün içine
4.ve yûlicu: ve içine sokar
5.en nehâre: gündüz
6.fî el leyli: gecenin içine
7.ve sehhare: ve emre amade kıldı, emri altına aldı
8.eş şemse: güneş
9.ve el kamere: ve kamer, ay
10.kullun: hepsi, bütün
11.yecrî: akar, akıp gider
12.li ecelin: bir ecele kadar, bir süre
13.musemmen: belirli, belirlenmiş
14.zâlikum: şte bu
15.allâhu: Allah
16.rabbu-kum: sizin Rabbiniz
17.lehu: onun
18.el mulku: mülk
19.ve ellezîne: ve onlar
20.ted'ûne: tapıyorsunuz
21.min dûni-hi: ondan başka
22.mâ yemlikûne: sahip olamazlar, malik olamazlar
23.min kıtmîrin: hurma çekirdeğinin zarı
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allahû Tealâ, gündüz ve gecenin birbirini takip etmesini anlatıyor. Sabahları gündüz oluşuyor, geceleri kayboluyor; akşamları da gece oluşuyor, gündüz kayboluyor. Biri oluştuğunda diğeri kaybolduğu için, Allahû Tealâ "onun içine sokmak" olarak değerlendiriyor.

Güneş de Ay da Allah'ın emri üzerine görevlerini yaparlar. Merkezini Güneş'in teşkil ettiği bir yörüngede, Dünya ve onunla beraber diğer gezegenler dönerler. Ay da, Dünya'nın yörüngesinde döner. Dünya'nın merkez teşkil ettiği bir yörüngede, Ay da devamlı dönmektedir. İnsanların Allah'tan başka taptıkları şeylerin hepsi Allah'ın yaratığıdır.

Allahû Tealâ'nın “Hepsi belirlenmiş bir zamana kadar akar.” demekten muradı, kıyâmet müessesesidir. Allahû Tealâ âlemleri yaratmıştır. Bütün âlemler aynı anda yok olacaktır. Allah'ın tayin ettiği zaman her gezegene, her Güneş Sistemi'ne verdiği kinetik enerjinin bittiği güne kadardır.

Şu anda kâinat devamlı büyümektedir. Çünkü Allahû Tealâ bütün gezegenleri, bütün Güneş Sistemleri'ni kinetik enerjisiyle diğerlerinden ayırıyor ve kâinat insan vücudu şeklindeki hüviyeti hiç bozulmadan devamlı olarak büyüyor. Kâinat kinetik enerji sebebiyle büyümesini sürdürebilmektedir. Bu enerji bitince büyüme duracaktır ve durunca kıyâmet kopacaktır. Kıyâmetin kopması bu devredeki bir olaydır. Çünkü büyüme durunca, gravitasyon başlayacaktır. Bütün dengeler bozulmuştur. Hünnes ve künnes kanunları artık çalışmaz. Dünya'nın etrafında dönen Ay, Dünya'ya; Dünya da Güneş'e çarpacaktır. Ve sadece Dünya değil, bütün gezegenler Güneş'e çarparak, bu gezegenlerdeki hayatlar son bulacaktır. Güneş Sistemleri birbirine doğru çekilecektir, onlar birbiriyle birleştirilecektir ve kâinat giderek bir merkeze doğru yol alacak, sonunda hepsi uzayları yok olarak bir tek noktada toplanacaktır.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden FÂTIR Suresi - 13 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.