Sure sec
FÂTIR-12 Tefsiri

FÂTIR Suresi 12. Ayet-i Kerime Tefsiri

FÂTIR-12 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allahû Teala suyu birbirinden farklı tuzlulukta olan iki denizden bahsetmektedir. Akdeniz ve Atlas Okyanusu, tuzluluk açısından birbirinden ayrılır. Akdeniz ve Marmara Denizi; Marmara Denizi'yle K...
share on facebook  tweet  share on google  print  

FÂTIR Suresi Âyet - 12 Tefsiri

 

وَمَا يَسْتَوِي الْبَحْرَانِ هَذَا عَذْبٌ فُرَاتٌ سَائِغٌ شَرَابُهُ وَهَذَا مِلْحٌ أُجَاجٌ وَمِن كُلٍّ تَأْكُلُونَ لَحْمًا طَرِيًّا وَتَسْتَخْرِجُونَ حِلْيَةً تَلْبَسُونَهَا وَتَرَى الْفُلْكَ فِيهِ مَوَاخِرَ لِتَبْتَغُوا مِن فَضْلِهِ وَلَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ

Ve mâ yestevîl bahrâni hâzâ azbun furâtun sâigun şerâbuhu ve hâzâ milhun ucâcun, ve min kullin te’kulûne lahmen tariyyen ve testahricûne hilyeten telbesûnehâ, ve terâl fulke fîhi mevâhira li tebtegû min fadlihî ve leallekum teşkurûn(teşkurûne).

Ve iki deniz müsavi (eşit) olamaz. Bu lezzetli, tatlıdır. Susuzluğu gideren, içimi kolay olandır. Ve bu (diğeri) tuzludur, acıdır. Hepsinden taze et yersiniz. Ve giyeceğiniz (takacağınız) süs eşyası (inci, mercan) çıkarırsınız. Ve onun fazlından istemeniz için onda (suyu) yarıp giden gemiler görürsünüz. Umulur ki böylece şükredersiniz.

1.ve mâ yestevî: ve musavi olmaz, eşit olmaz
2.el bahrâni: iki deniz
3.hâzâ: bu
4.azbun: lezzetli, tatlı
5.furâtun: tatlı, susuzluğu gideren
6.sâigun: boğazdan kolay geçen, içimi kolay
7.şerâbu-hu: onun içimi
8.ve hâzâ: ve bu
9.milhun: tuzlu
10.ucâcun: acı
11.ve min kullin: ve hepsinden
12.te'kulûne: yersiniz
13.lahmen: et
14.tariyyen: taze
15.ve testahricûne: ve çıkarırsınız
16.hilyeten: süs eşyaları
17.telbesûne-hâ: onu takarsınız
18.ve terâ: ve görürsün
19.el fulke: gemi(ler)
20.fîhi: onun içinde, orada
21.mevâhire: yarıp giden
22.li tebtegû: aramanız, talep etmeniz için
23.min fadli-hi: onun fazlından
24.ve lealle-kum: ve umulur ki siz
25.teşkurûne: şükredersiniz
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allahû Teala suyu birbirinden farklı tuzlulukta olan iki denizden bahsetmektedir. Akdeniz ve Atlas Okyanusu, tuzluluk açısından birbirinden ayrılır. Akdeniz ve Marmara Denizi; Marmara Denizi'yle Karadeniz tuzluluk açısından birbirinden ayrılırlar. Bazı denizler daha tuzlu, bazı denizler daha az tuzludur. Bir tarafta tatlı sular (içme suları) bir tarafta da denizin acı suları vardır. İster nehir olsun, tatlı su olsun; ister deniz olsun, acı su olsun ama hepsinde balık ve her türlü yiyecek maddesi vardır. Denizler üzerinde gemilerin gittiği; içindeki mahlukâtın gıda maddesi ve süs eşyası olarak insanlara faydalı olduğu bir alan vücuda getirirler. Hepsi için Allah'a çok şükretmemiz gerekmez mi?
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden FÂTIR Suresi - 12 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.