Sure sec
FÂTIR-11 Tefsiri

FÂTIR Suresi 11. Ayet-i Kerime Tefsiri

FÂTIR-11 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allahû Tealâ'nın "kitap" olarak ifade ettiği şey hayat filmleridir. Hayat filmleri, yedinci katın birinci âleminde rakamlı kitap olarak değil, yaşanan biçimde yer alır. Kişinin bütün geleceği orad...
share on facebook  tweet  share on google  print  

FÂTIR Suresi Âyet - 11 Tefsiri

 

وَاللَّهُ خَلَقَكُم مِّن تُرَابٍ ثُمَّ مِن نُّطْفَةٍ ثُمَّ جَعَلَكُمْ أَزْوَاجًا وَمَا تَحْمِلُ مِنْ أُنثَى وَلَا تَضَعُ إِلَّا بِعِلْمِهِ وَمَا يُعَمَّرُ مِن مُّعَمَّرٍ وَلَا يُنقَصُ مِنْ عُمُرِهِ إِلَّا فِي كِتَابٍ إِنَّ ذَلِكَ عَلَى اللَّهِ يَسِيرٌ

Vallâhu halakakum min turâbin summe min nutfetin summe cealekum ezvâcâ(ezvâcen), ve mâ tahmilu min unsâ ve lâ tedau illâ bi ilmihî, ve mâ yuammeru min muammerin ve lâ yunkasu min umurihî illâ fî kitâbin, inne zâlike alâllâhi yesîr(yesîrun).

Ve Allah sizi topraktan yarattı. Sonra bir nutfeden. Sonra (da) sizi çiftler kıldı. O’nun ilmi olmaksızın bir kadın yüklenemez (hamile kalamaz) ve doğum yapamaz. Ömür verilen bir kimsenin ömrü kitapta olanın dışında uzatılmaz veya onun ömründen eksiltilmez. Muhakkak ki bu, Allah için çok kolaydır.

1.vallâhu (ve allâhu): ve Allah
2.halaka-kum: sizi yarattı
3.min turâbin: topraktan
4.summe: sonra
5.min nutfetin: bir nutfeden
6.summe: sonra
7.ceale-kum: sizi kıldı
8.ezvâcen: eşler, zevceler
9.ve mâ tahmilu: ve yüklenmez, gebe kalmaz
10.min unsâ: kadın(dan)
11.ve lâ tedau: ve doğum yapmaz
12.illâ: ancak, den başka, olmaksızın
13.bi: ile
14.ilmi-hi: onun ilmi
15.ve mâ yuammeru: ve ömür verilmez, ömrü uzatılmaz
16.min muammerin: ömür verilen bir kimseden
17.ve lâ yunkasu: ve eksiltilmez, kısaltılmaz
18.min umuri-hi: onun ömründen
19.illâ: ancak, den başka, dışında
20.: içinde, de
21.kitâbin: kitap
22.inne: muhakkak
23.zâlike: işte bu
24.alâllâhi (alâ allâhi): Allah'a, Allah için
25.yesîrun: kolay
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allahû Tealâ'nın "kitap" olarak ifade ettiği şey hayat filmleridir. Hayat filmleri, yedinci katın birinci âleminde rakamlı kitap olarak değil, yaşanan biçimde yer alır. Kişinin bütün geleceği orada vardır. Kader hücreleri; yedinci katın, İndi İlâhi'nin de içinde bulunduğu yedi âlemin birincisidir. Sarımsı renkte, altıgen, tek bir sıra halinde dizili kader hücrelerinin herbiri, kişinin 24 saatlik zaman dilimini ifade eder. Burası sonsuza kadar, kader hücreleriyle doludur. Yanınızdakinin kader hücreleri, sizinkinin bitişiğinde, onunki de tek bir sıra halindedir. Solunuzdaki için de aynı şey söz konusudur. Herkesin kader hücreleri, bulunduğu noktadan karşısına doğru dikey bir şekilde, 90 derecelik bir açıyla görülemeyecek bir noktaya kadar, sonsuza kadar uzanır.

Dikkat edilmelidir ki; kader hücreleri oraya, kıyâmetten sonra yerleştirilmiştir ama Allahû Tealâ zamanı sıfırlayabilen sonsuz hızın sahibi olduğu için zamanın evveli ve sonrası söz konusu değildir. Kıyâmet günü, oradan alınan kader hücreleri, ikiye ayrılarak iki ayrı yere ulaştırılmıştır: Cennete gideceklerin kader hücrelerinin mevcut olduğu 7. gök katındaki yerin adı İlliyyindir. Cehenneme girecek olanlarınsa, kader hücreleri zemin kattan yedi kat aşağıda, Siccîn'dedir.

Allahû Tealâ, bütün insanların neler yapacağını önceden bilir. Çünkü Allah'a göre geçmiş zaman, gelecek zaman söz konusu değildir.

Bu sebeple, Allah'ın ilmiyle gelecekten Levh-i Mahfuz'a alınan kader hücreleri, hayat filmlerinin gerçek hayat görüntüsü orada mevcuttur. Kader hücreleri, geleceği ihtiva eder. Yarın ne yapacağınız, A'dan Z'ye, orada bellidir. Siz daha yaşamadan Allahû Tealâ, kıyâmetten almış geçmişe göndermiş ruhları.

Ve şu anda kader hücrelerine çıkan herkes, kendi kader hücrelerinin üzerinden; yarınının, öbür gününün, daha öbür gününün üzerinden uçarak Ümmülkitab'a ulaşır.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden FÂTIR Suresi - 11 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.