Sure sec
FÂTIR-10 Tefsiri

FÂTIR Suresi 10. Ayet-i Kerime Tefsiri

FÂTIR-10 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: İzzet tamamen Allah'a aittir. Allah'a ait olmayan bir izzet düşünülemez. İzzet, Allah'ın katında değerli olmanın, herkes tarafından saygı görmenin işaretidir. Böyle bir müessese, Allah ile en iyi ...
share on facebook  tweet  share on google  print  

FÂTIR Suresi Âyet - 10 Tefsiri

 

مَن كَانَ يُرِيدُ الْعِزَّةَ فَلِلَّهِ الْعِزَّةُ جَمِيعًا إِلَيْهِ يَصْعَدُ الْكَلِمُ الطَّيِّبُ وَالْعَمَلُ الصَّالِحُ يَرْفَعُهُ وَالَّذِينَ يَمْكُرُونَ السَّيِّئَاتِ لَهُمْ عَذَابٌ شَدِيدٌ وَمَكْرُ أُوْلَئِكَ هُوَ يَبُورُ

Men kâne yurîdul izzete fe lillâhil izzetu cemîâ(cemîan), ileyhi yes’adul kelimut tayyibu vel amelus sâlihu yerfeuhu, vellezîne yemkurûnes seyyiâti lehum azâbun şedîdun, ve mekru ulâike huve yebûr(yebûru).

Kim izzet istediyse, işte izzet tamamen Allah’a aittir. Güzel kelimeler (sözler), O’na erişir. Onu, salih amel (nefs tezkiyesi) yükseltir. Kötülüklerle tuzak kuranlar; onlar için şiddetli azap vardır. Ve onların tuzakları boşa gider.

1.men: kim, kimse
2.kâne: oldu
3.yurîdu: istiyor
4.el izzete: izzet
5.fe: artık
6.li allâhi: Allah'a ait
7.el izzetu: izzet
8.cemîan: hepsi, bütün, tamamen
9.ileyhi: ona
10.yes'adu: yükselir, erişir
11.el kelimu: söz, kelime
12.et tayyibu: temiz, güzel
13.ve el amelu es sâlihu: ve salih amel (nefs tezkiyesi) yaptı
14.yerfeu-hu: onu yükseltir
15.ve ellezîne: ve onlar
16.yemkurûne: hile yaparlar, tuzak kurarlar
17.es seyyiâti: kötülükler, günahlar
18.lehum: onlara, onlar için vardır
19.azâbun: azap
20.şedîdun: şiddetli
21.ve mekru: ve hile, düzen
22.ulâike: işte onlar
23.huve: o
24.yebûru: helâk olur, boşa gider
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
İzzet tamamen Allah'a aittir. Allah'a ait olmayan bir izzet düşünülemez. İzzet, Allah'ın katında değerli olmanın, herkes tarafından saygı görmenin işaretidir. Böyle bir müessese, Allah ile en iyi ilişkilerin kurulmasıyla sağlanabilir. Güzel söz, Allah'a yükselir. Bu güzel sözü, salih amel; kişinin nefsini tezkiye edici işlemleri yapması yükseltir.

Allah'a ulaşmayı dileyen bir insan, 14. basamakta irşad makamına ulaştığında zikre başlar. Bu zikir, Allah'ın katından bu noktada indirilmeye başlayan rahmeti, fazlı ve salâvâtı, kişinin göğsüne ulaştırır. Evvelce Allah'ın göğsünden kalbine açtığı yolu takip eden rahmet, fazl ve salâvât nurları kalbe ulaşırlar. Kalbin kapısındaki mührü aşağı doğru iterler. Rahmânî kapı açılır ve zulmanî kapıya kadar mühür iner. Rahmânî kapının açılması, zulmanî kapının kilitlenmesi söz konusudur. Allah'ın katından gelen rahmet, fazl ve salâvât ismindeki bu nurlar, birkaç dakika içinde kalbi kaplarlar. Kalbin içindeki bütün karanlıklar, kapı dışarı edilir ama bunlar kalıcı değillerdir. Sadece bunlardan "îmân" kelimesinin etrafına yapışan "fazıllar" kalıcı olacaklardır. Onlar da, nefsin kalbinde yer işgal ederler. Nefsin kalbinde her %7 fazl birikiminde o kişi emmare, levvame, mülhime, mutmainne, radiye, mardiyye ve tezkiye kademelerini birer birer aşar. Ruh da bunlara paralel olarak gök katlarını birer birer aşar. Sonunda ruh, Allah'a ulaşır ve Allah'ın Zat'ında yok olur. Nefsin kalbinde 7 defada %7'den, %49 fazl; daha evvel kalbe giren %2 de rahmet birikimiyle kalpteki nurların %51'e ulaşması nefs tezkiyesini ifade eder. Salih amel, nefs tezkiyesini sağlar. Yani kişiyi Allah'ın katında yükseltir, yüceltir.

Allahû Tealâ kötülüklerle tuzak kuranlar için şiddetli bir azabın olduğunu söylemektedir.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden FÂTIR Suresi - 10 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.