Sure sec
FÂTİHA-4 Tefsiri

FÂTİHA Suresi 4. Ayet-i Kerime Tefsiri

FÂTİHA-4 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Burada dîn günü, kişinin Allah'a ulaşmayı dileyerek mürşidinin önünde tövbe ettiği, el öpüp “lâ ilâhe illallah muhammeden resûlallah” dediği ve ruhunun Allah'a doğru yola çıktığı gündür. Fâtiha Su...
share on facebook  tweet  share on google  print  

FÂTİHA Suresi Âyet - 4 Tefsiri

 

مَلِكِ يَوْمِ الدِّينِ

Mâliki yevmid dîn(dîne).

Dîn gününün mâlikidir.

1.mâliki: malik, sahip
2.yevmid dîne (yevme ed dîne): dîn günü,
  (kişinin mürşidine ulaştığı ve ruhunun Allah'a doğru yola çıktığı gün)
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Burada dîn günü, kişinin Allah'a ulaşmayı dileyerek mürşidinin önünde tövbe ettiği, el öpüp “lâ ilâhe illallah muhammeden resûlallah” dediği ve ruhunun Allah'a doğru yola çıktığı gündür.

Fâtiha Suresi: “Âlemlerin Rabbine hamdolsun” diyerek başlar. Çünkü Allah'ın gönderdiği rahmet, fazl ve salâvât isimli nurların hepsi bu âlemin dışından gelmektedir. Sıratı Mustakîm üzerinde yapılan yolculuk da ancak rahmet, fazl ve salâvâtla yapılabilir. Nefs tezkiyesi olmadıkça fizik vücudun içinde bir rehine olan nefs, gök katlarının anahtarını ele geçiremez. Geçiremezse ruh Allah'a doğru yolculuğunu yapamaz. Sıratı Mustakîm'e ulaşıp Allah'a ulaşamaz. Fâtiha Suresinin bütün âyetleri birbiriyle tam bir uyum halinde ve kişiyi Sıratı Mustakîm'e ulaştırarak, Sıratı Mustakîm üzerinde yolculuğunu yaptıracak olan temelleri kapsar.

Fatihanın (fethin) gerçekleşmesi için yapılacak yolculuk süresince hep Allah'ın, fizik âlemin ötesinden kişiye göndereceği şeyler hükümferma olur ve Allah'ın Rahîm esması faaliyette olur. Allahû Tealâ, kişiyi Sıratı Mustakîm'e ulaştırana kadar kişinin Allah'a ulaşmayı dileme talebine paralel olarak attığı bir tek adıma karşılık, 12 ihsanda bulunur. Bütün bu ihsanlar kişiyi dîn gününe ulaştırmak içindir.

Dîn günü kişi, Allah'tan 7 tane ni'met alır:
1. ni'met: Kişinin başının üstüne devrin imamının ruhu gelir ve yerleşir.
2. ni'met: Kalbinin içine îmân kelimesi yazılır.
3. ni'met:
3.1. Kişinin günahları sevaba (seyyiati hasenata) çevrilir (mağfiret).
3.2. Allah'ın o güne kadar verdiği dereceler 1'e 10 iken, o günden itibaren Allah Bakara Suresinin 261. âyet-i kerimesi gereğince 1'e 100 vermeye başlar.
4. ni'met: Ruh vücuttan ayrılarak Allah'a doğru yola çıkar.
5. ni'met: Nefs tezkiyesi başlar.
6. ni'met: Fizik vücut nefs tezkiyesi sebebiyle şeytana kul olmaktan kurtulmaya ve Allah'a kul olmaya başlar.
7. ni'met: Kişinin iradesi güçlenmeye başlar.
Allahû Tealâ dîn gününe, Hakk günü adını da veriyor.

78/NEBE-39: Zâlikel yevmul hakku, fe men şâettehaze ilâ rabbihî meâbâ(meâben).
İşte o gün (mürşidin eli Hakk'a ulaşmak üzere öpüldüğü ve ona tâbî olunduğu gün), Hakk günüdür. Dileyen (Allah'a ulaşmayı dileyen) kişi, kendisine Rabbine ulaştıran (yolu, Sıratı Mustakîm'i) yol ittihaz eder. (Allah'a ulaşan kişiye Allah) meab (sığınak, melce) olur.
Meaba (sığınağa) ulaşmış olan kişinin ruhu Allah'a ulaşır. Öyleyse dîn günü, ruhun vücuttan ayrılarak Allah'a doğru yola çıktığı gündür.

Allahû Tealâ'nın beyan ettiği dîn günü, insan ruhunun vücudundan ayrılarak Hakk'a doğru yola çıktığı, Hakk günüyle aynı gündür.
close tefsir menu

FÂTİHA Suresi Tefsiri

FÂTİHA Suresi için tefsir sayfalarına ve âyet kelime sözlüğüne ulaşmak istediğiniz âyeti seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.