Sure sec
CUMA-9 Tefsiri

CUMA Suresi 9. Ayet-i Kerime Tefsiri

CUMA-9 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allah, Kendisine ulaşmayı dileyerek âmenû olanları ikaz ediyor. Cuma namazının ezanı okunduğu zaman alışverişi bırakın ve hemen Allah'ın zikrine yani cuma namazını kılmaya koşun. Alışveriş yapmayı...
share on facebook  tweet  share on google  print  

CUMA Suresi Âyet - 9 Tefsiri

 

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نُودِي لِلصَّلَاةِ مِن يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَّكُمْ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ

Yâ eyyuhâllezîne âmenû izâ nûdiye lis salâti min yevmil cumuati fes’av ilâ zikrillâhi ve zerûl bey’a, zâlikum hayrun lekum in kuntum ta’lemûn(ta’lemûne).

Ey âmenû olanlar (ölmeden önce Allah’a ulaşmayı dileyenler)! Cuma günü namaza nida olunduğu zaman (çağrıldığınız zaman) hemen Allah’ın zikrine koşun ve alışverişi bırakın. İşte bu, sizin için daha hayırlıdır, keşke bilseniz.

1.yâ eyyuhâ: ey
2.ellezîne âmenû: âmenû olanlar, Allah'a ulaşmayı dileyenler, îmân edenler
3.izâ nûdiye: nida edildiği zaman, seslenildiği, çağrıldığı zaman
4.li es salâti: namaza, namaz için
5.min yevmi: (günlerden) ..... günü
6.el cumuati: cuma
7.fes'av (fe is'av): o zaman, hemen koşun
8.ilâ zikri allâhi: Allah'ı zikretmeye, Allah'ın zikrine
9.ve zerû: ve bırakın
10.el bey'a: alışveriş
11.zâlikum: işte bu
12.hayrun: daha hayırlı
13.lekum: sizin için
14.in: eğer, keşke
15.kuntum: siz oldunuz
16.ta'lemûne: biliyorsunuz, bilirsiniz
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allah, Kendisine ulaşmayı dileyerek âmenû olanları ikaz ediyor. Cuma namazının ezanı okunduğu zaman alışverişi bırakın ve hemen Allah'ın zikrine yani cuma namazını kılmaya koşun. Alışveriş yapmayın, alışverişin sizi namazdan alıkoymasına meydan vermeyin. Bu sizin için daha hayırlıdır. Size daha çok derecat kazandırır. Keşke bilmiş olsaydınız.
close tefsir menu

CUMA Suresi Tefsiri

CUMA Suresi için tefsir sayfalarına ve âyet kelime sözlüğüne ulaşmak istediğiniz âyeti seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.