Sure sec
CUMA-8 Tefsiri

CUMA Suresi 8. Ayet-i Kerime Tefsiri

CUMA-8 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Habibim de ki: “Kendisinden kaçtığınız ölüm, size mutlaka ulaşacak ve sizi öldürecek. Sonra görünenleri de görünmeyenleri de bilen Allah'a ruhunuz geri dönerek ulaşacak. O zaman Allah yaptıklarını...
share on facebook  tweet  share on google  print  

CUMA Suresi Âyet - 8 Tefsiri

 

قُلْ إِنَّ الْمَوْتَ الَّذِي تَفِرُّونَ مِنْهُ فَإِنَّهُ مُلَاقِيكُمْ ثُمَّ تُرَدُّونَ إِلَى عَالِمِ الْغَيْبِ وَالشَّهَادَةِ فَيُنَبِّئُكُم بِمَا كُنتُمْ تَعْمَلُونَ

Kul innel mevtellezî tefirrûne minhu fe innehu mulâkîkum summe turaddûne ilâ âlimil gaybi veş şehâdeti fe yunebbiukum bi mâ kuntum ta’melûn(ta’melûne).

De ki: “Muhakkak ki o, sizin kendisinden kaçtığınız ölüm, işte o mutlaka size mülâki olacak (siz ölümle karşılaşacaksınız). Sonra görünmeyeni ve görüneni bilen (Allah’a) döndürüleceksiniz. O zaman (Allah), yapmış olduklarınızı size haber verecek.”

1.kul: de, söyle
2.inne: muhakkak
3.el mevte: ölüm
4.ellezî: o ki, ki o
5.tefirrûne: siz kaçıyorsunuz
6.min-hu: ondan
7.fe: o zaman, işte o
8.inne-hu: muhakkak ki o, o mutlaka
9.mulâkî-kum: sizinle mülâki olacak olan (siz karşılaşacaksınız)
10.summe: sonra
11.tureddûne: döndürüleceksiniz
12.ilâ âlimi: en iyi bilene
13.el gaybi: gayb, görünmeyen
14.ve eş şehâdeti: ve müşahede edilebilen, görülen
15.fe: o zaman, işte o
16.yunebbiu-kum: size haber verecek
17.bi mâ: şeyi
18.kuntum: siz oldunuz
19.ta'melûne: yapıyorsunuz
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Habibim de ki: “Kendisinden kaçtığınız ölüm, size mutlaka ulaşacak ve sizi öldürecek. Sonra görünenleri de görünmeyenleri de bilen Allah'a ruhunuz geri dönerek ulaşacak. O zaman Allah yaptıklarınızı size haber verecek.”
close tefsir menu

CUMA Suresi Tefsiri

CUMA Suresi için tefsir sayfalarına ve âyet kelime sözlüğüne ulaşmak istediğiniz âyeti seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.