Sure sec
CUMA-5 Tefsiri

CUMA Suresi 5. Ayet-i Kerime Tefsiri

CUMA-5 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Kendilerine Tevrat indirilenlerden oradaki emir ve nehiylere riayet etmeyenleri Allah, ciltlerle kitap taşıyan merkeplere benzetmiştir. Bunların durumu kötüdür. Çünkü Allah, zalimleri hidayete erd...
share on facebook  tweet  share on google  print  

CUMA Suresi Âyet - 5 Tefsiri

 

مَثَلُ الَّذِينَ حُمِّلُوا التَّوْرَاةَ ثُمَّ لَمْ يَحْمِلُوهَا كَمَثَلِ الْحِمَارِ يَحْمِلُ أَسْفَارًا بِئْسَ مَثَلُ الْقَوْمِ الَّذِينَ كَذَّبُوا بِآيَاتِ اللَّهِ وَاللَّهُ لَا يَهْدِي الْقَوْمَ الظَّالِمِينَ

Meselullezîne hummilût tevrâte summe lem yahmilûhâ ke meselil hımâri yahmilu esfârâ(esfâren), bi’se meselul kavmillezîne kezzebû bi âyâtillâh(âyâtillâhi), vallâhu lâ yehdîl kavmez zâlimîn(zâlimîne).

Kendilerine Tevrat yüklenip de (Tevrat’ın farzları okunup da), sonra O’nu taşımayanların (onunla amel etmeyenlerin) hali, ciltlerle kitap taşıyan merkebin hali gibidir. Allah’ın âyetlerini yalanlayan kavmin durumu ne kötü. Ve Allah, zalimler kavmini hidayete erdirmez.

1.meselu: mesele, örnek, durum, hal
2.ellezîne: o kimseler, onlar
3.hummilû: yüklendi (yüklenildi)
4.et tevrâte: Tevrat
5.summe: sonra
6.lem yahmilû-hâ: onu yüklenmez, onu taşımaz
7.ke: gibi
8.meseli: mesele, örnek, durum, hal
9.el himâri: merkep
10.yahmilu: taşır
11.esfâran: ciltlerle kitap
12.bi'se: ne kötü
13.meselu: mesele, örnek, durum, hal
14.el kavmi: kavim
15.ellezîne: onlar
16.kezzebû: yalanladılar
17.bi âyâti allâhi: Allah'ın âyetlerini
18.ve allâhu: ve Allah
19.lâ yehdî: hidayete erdirmez
20.el kavme: kavmi
21.ez zâlimîne: zalimler
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Kendilerine Tevrat indirilenlerden oradaki emir ve nehiylere riayet etmeyenleri Allah, ciltlerle kitap taşıyan merkeplere benzetmiştir. Bunların durumu kötüdür. Çünkü Allah, zalimleri hidayete erdirmez. Zalimler, Allah'a ruhlarını ulaştırmayı dilemeyenlerdir.
close tefsir menu

CUMA Suresi Tefsiri

CUMA Suresi için tefsir sayfalarına ve âyet kelime sözlüğüne ulaşmak istediğiniz âyeti seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.