Sure sec
CUMA-2 Tefsiri

CUMA Suresi 2. Ayet-i Kerime Tefsiri

CUMA-2 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Ümmîler arasından bir resûl beas eden Allah'tır. Resûl onlara Allah'ın âyetlerini okur(1), öğretir, nefslerini tezkiye eder(2) yani kalplerindeki afetlerin yarıya inmesini sağlar, Kur'ân'ın lâfzın...
share on facebook  tweet  share on google  print  

CUMA Suresi Âyet - 2 Tefsiri

 

هُوَ الَّذِي بَعَثَ فِي الْأُمِّيِّينَ رَسُولًا مِّنْهُمْ يَتْلُو عَلَيْهِمْ آيَاتِهِ وَيُزَكِّيهِمْ وَيُعَلِّمُهُمُ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ وَإِن كَانُوا مِن قَبْلُ لَفِي ضَلَالٍ مُّبِينٍ

Huvellezî bease fîl ummiyyîne resûlen minhum yetlû aleyhim âyâtihî ve yuzekkîhim ve yuallimuhumul kitâbe vel hikmete, ve in kânû min kablu le fî dalâlin mubîn(mubînin).

Ümmîler arasında, kendilerinden bir resûl beas eden (görevlendiren) O’dur. Onlara, O’nun (Allah’ın) âyetlerini okur, onları tezkiye eder (nefslerini temizler), onlara Kitab’ı (Kur’ân-ı Kerim’i) ve hikmeti öğretir. Ve daha önce (Allah'a ulaşmayı dilemeden evvel) elbette onlar, sadece açık bir dalâlet içinde idiler.

1.huve ellezî: o ki
2.bease: beas etti, hayata getirdi, görevlendirdi
3.fî el ummiyyîne: ümmîlerin, okuma yazma bilmeyenlerin arasında
4.resûlen: resûl
5.min-hum: onlardan, kendilerinden
6.yetlû: tilâvet eder, okuyup açıklar
7.aleyhim: onlara
8.âyâti-hî: onun âyetleri
9.ve yuzekkî-him: ve onları tezkiye eder, nefslerini tezkiye eder, temizler
10.ve yuallimu-hum(u): ve onlara öğretir
11.el kitâbe: kitap
12.ve el hikmete: ve hikmet
13.ve in kânû: ve eğer onlar ..... iseler, sadece ..... idiler
14.min kablu: önceden, daha önce
15.le: elbette, gerçekten
16.fî dalâlin: dalâlet içinde
17.mubînin: açık, apaçık
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Ümmîler arasından bir resûl beas eden Allah'tır. Resûl onlara Allah'ın âyetlerini okur(1), öğretir, nefslerini tezkiye eder(2) yani kalplerindeki afetlerin yarıya inmesini sağlar, Kur'ân'ın lâfzını (Kitab'ı öğretir) (3) ve hikmeti öğretir(4). Yani onları daimî zikrin sahibi kılar. Bu resûlden evvel onların hepsi dalâletteydi.

Bu âyette Allah kavim resûlü sıfatıyla 4 görevden bahsediyor. Kavim resûlleri için bu 4 görev vardır. 5. görev; hikmetin ötesi devrin imamları ve peygamberler tarafından öğretilebilir.
close tefsir menu

CUMA Suresi Tefsiri

CUMA Suresi için tefsir sayfalarına ve âyet kelime sözlüğüne ulaşmak istediğiniz âyeti seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.