Sure sec
CUMA-11 Tefsiri

CUMA Suresi 11. Ayet-i Kerime Tefsiri

CUMA-11 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Etrafındakiler Peygamber Efendimiz (S.A.V)'i bırakıp ticarete ve eğlenceye dalıp gidiyorlardı. Oysaki Allah'ın katında olanlar eğlenceden ve ticaretten daha hayırlıdır. Allah'ın emirlerinden sadec...
share on facebook  tweet  share on google  print  

CUMA Suresi Âyet - 11 Tefsiri

 

وَإِذَا رَأَوْا تِجَارَةً أَوْ لَهْوًا انفَضُّوا إِلَيْهَا وَتَرَكُوكَ قَائِمًا قُلْ مَا عِندَ اللَّهِ خَيْرٌ مِّنَ اللَّهْوِ وَمِنَ التِّجَارَةِ وَاللَّهُ خَيْرُ الرَّازِقِينَ

Ve izâ raev ticâraten ev lehveninfaddû ileyhâ ve terakûke kâimâ(kâimen), kul mâ indallâhi hayrun minel lehvi ve minet ticârati, vallâhu hayrur râzıkîn(râzıkîne).

Ve ticaret veya eğlenceyi görünce ona yönelip dağıldılar ve seni ayakta bırakıp gittiler. De ki: “Allah’ın katında olan şeyler, eğlence ve ticaretten daha hayırlıdır ve Allah, rızık verenlerin en hayırlısıdır.”

1.ve izâ: ve olduğu zaman
2.raev: gördüler
3.ticâreten: bir ticaret
4.ev: veya
5.lehven: eğlence
6.infaddû: dağıldılar, dağılıp gittiler
7.ileyhâ: ona
8.ve terekû-ke: ve seni terkettiler, bıraktılar
9.kâimen: ayakta
10.kul: de, söyle
11.: şey
12.inde allâhi: Allah'ın indinde, katında
13.hayrun: daha hayırlı, en hayırlı
14.min el lehvi: eğlenceden
15.ve min et ticâreti: ve ticaretten
16.ve allâhu: ve Allah
17.hayru: daha hayırlı, en hayırlı
18.er râzıkîne: rızık verenler
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Etrafındakiler Peygamber Efendimiz (S.A.V)'i bırakıp ticarete ve eğlenceye dalıp gidiyorlardı. Oysaki Allah'ın katında olanlar eğlenceden ve ticaretten daha hayırlıdır. Allah'ın emirlerinden sadece Allah'ı ulaşmayı dilemek, kişiyi dalâletten, hüsrandan, cehennemden, şirkten, küfürden, fısktan, amellerinin boşa gitmesinden kurtarır.
close tefsir menu

CUMA Suresi Tefsiri

CUMA Suresi için tefsir sayfalarına ve âyet kelime sözlüğüne ulaşmak istediğiniz âyeti seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.