Sure sec
CUMA-10 Tefsiri

CUMA Suresi 10. Ayet-i Kerime Tefsiri

CUMA-10 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: “Namaz bitince yeryüzüne yayılın ve Allah'ın fazlından size bereket vermesini isteyin. Allah'ı çok zikredin. Umulur ki böylece felâha erersiniz.” buyruluyor. Allah'ı zikrederek nefs tezkiye olur. ...
share on facebook  tweet  share on google  print  

CUMA Suresi Âyet - 10 Tefsiri

 

فَإِذَا قُضِيَتِ الصَّلَاةُ فَانتَشِرُوا فِي الْأَرْضِ وَابْتَغُوا مِن فَضْلِ اللَّهِ وَاذْكُرُوا اللَّهَ كَثِيرًا لَّعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ

Fe izâ kudiyetıs salâtu fenteşirû fîl ardı vebtegû min fadlillâhi vezkurûllâhe kesîran leallekum tuflihûn(tuflihûne).

Artık namazı kaza ettiğiniz (kılıp bitirdiğiniz) zaman yeryüzüne yayılın ve Allah’ın fazlından isteyin ve Allah’ı çok zikredin. Umulur ki, böylece siz felâha (kurtuluşa) erersiniz.

1.fe izâ: artık olduğu zaman
2.kudiyeti: kada edildi, kaza edildi, yerine getirdi, bitirdi
3.es salâtu: namaz
4.fe inteşirû: o zaman dağılın
5.fî el ardı: yeryüzünde
6.ve ibtegû: ve arayın, isteyin
7.min fadli allâhi: Allah'ın fazlından
8.ve uzkurû: ve zikredin
9.allâhe: Allah
10.kesîran: çok
11.lealle-kum: umulur ki böylece siz
12.tuflihûne: felâha, kurtuluşa erersiniz
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
“Namaz bitince yeryüzüne yayılın ve Allah'ın fazlından size bereket vermesini isteyin. Allah'ı çok zikredin. Umulur ki böylece felâha erersiniz.” buyruluyor. Allah'ı zikrederek nefs tezkiye olur. Yani %51 nurla dolar. Bu noktada kişi Allah'ı günde 2-3 saat zikretmektedir. Ruh, Allah'ın Zat'ına ulaşmış ve fenâfillah olmuştur. Yani ruh Allah'ın Zat'ında yok olmuştur.

Allah'ı çok zikredenler bu zikirlerinde 18 saati geçebilirlerse fizik vücutlarını da Allah'a teslim ederler. Bu nokta daha üst seviyede bir kurtuluştur, felâhtır.
close tefsir menu

CUMA Suresi Tefsiri

CUMA Suresi için tefsir sayfalarına ve âyet kelime sözlüğüne ulaşmak istediğiniz âyeti seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.