Sure sec
CİNN-28 Tefsiri

CİNN Suresi 28. Ayet-i Kerime Tefsiri

CİNN-28 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Bu melekler devrin imamlarının yaptığı herşeyi görürler ve şahit olurlar ki devrin imamı olan resûl risaletini yani Allah'ın kendisini resûl tayin ettiğini ve devrin imamlığına vekâleten tayin ett...
share on facebook  tweet  share on google  print  

CİNN Suresi Âyet - 28 Tefsiri

 

لِيَعْلَمَ أَن قَدْ أَبْلَغُوا رِسَالَاتِ رَبِّهِمْ وَأَحَاطَ بِمَا لَدَيْهِمْ وَأَحْصَى كُلَّ شَيْءٍ عَدَدًا

Li ya’leme en kad eblegû rısâlâti rabbihim ve ehâta bimâ ledeyhim ve ahsâ kulle şey’in adedâ(adeden).

Rab’lerinin risaletlerinin tebliğ edilmiş olduğunu bilsinler diye. Ve (Allah) onların yanlarında olanları (ilmi ile) ihata etmiştir (kuşatmıştır). Ve herşeyin adedini sayıp tespit etmiştir.

1.li ya'leme: bilsin
2.en kad eblegû: tebliğ edilmiş oldu
3.risâlâti: risaleler
4.rabbi-him: Rab'lerinin
5.ve ahâta: ve ihata etti, kuşattı
6.bimâ: şeyleri, olanları
7.ledey-him: onların nezdinde, yanında
8.ve ahsâ: ve saydı, sayıp tespit etti
9.kulle: her
10.şey'in: şey
11.adeden: adet, sayı olarak
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Bu melekler devrin imamlarının yaptığı herşeyi görürler ve şahit olurlar ki devrin imamı olan resûl risaletini yani Allah'ın kendisini resûl tayin ettiğini ve devrin imamlığına vekâleten tayin ettiğini herkese defaatle açıklamaktadır. Huzur namazının son asaleten İmamı Hz. Muhammed (S.A.V)'dir. Ondan sonraki bütün devirlerde 14 asırdır huzur namazının bütün imamları bu görevi vekâleten yürütmektedirler. Huzur namazının imamının mutlaka bu dünyada hayatta olması ve mutlaka Allah tarafından seçilmiş olması şarttır.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.