Sure sec
CİNN-16 Tefsiri

CİNN Suresi 16. Ayet-i Kerime Tefsiri

CİNN-16 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Sadece Allah'a ulaşmayı dileyenler Allah'ın göstereceği mürşidlerine ulaşır ve tâbî olurlar. Bu tâbiiyet ruhun vücuttan ayrılmasını ve devrin imamının ana dergâhına ulaşmasını sağlar. Allah'a ulaş...
share on facebook  tweet  share on google  print  

CİNN Suresi Âyet - 16 Tefsiri

 

وَأَلَّوِ اسْتَقَامُوا عَلَى الطَّرِيقَةِ لَأَسْقَيْنَاهُم مَّاء غَدَقًا

Ve en levistekâmû alât tarîkati le eskaynâhum mâen gadekâ(gadekan).

Ve eğer onlar, tarikat üzere olarak (Allah’a) yönelselerdi, onları mutlaka bol su (rahmet) ile sulardık (bol bol rahmet ulaştırırdık) ki.

1.ve en lev: ve eğer olsalardı
2.istekâmû: istikamet üzere oldular, belli bir yöneldiler
3.alâ et tarîkati: tarikata (Allah'a götüren) yola
4.le: elbette, mutlaka
5.eskaynâ-hum: onları suladık
6.mâen: mai, su, rahmet
7.gadekan: bol bol
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Sadece Allah'a ulaşmayı dileyenler Allah'ın göstereceği mürşidlerine ulaşır ve tâbî olurlar. Bu tâbiiyet ruhun vücuttan ayrılmasını ve devrin imamının ana dergâhına ulaşmasını sağlar. Allah'a ulaşmayı dilemeyenler hangi mürşide tâbî olurlarsa olsunlar, ruhları vücutlarından ayrılmaz ve tarikat üzerinde yani Allah'a ulaştıracak yollar üzerinde olamazlar. Her dergahtan devrin imamının dergâhına yani Allah'a ulaştıracak dergâha mutlaka yol vardır. Ana dergâha ulaşanlar artık Sıratı Mustakîm üzerinde olanlardır. Onlar zikir yaptıkları zaman Allah'tan rahmet, fazl ve salâvât nurları kalplerine ulaşır.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.