Sure sec
CÂSİYE-21 Tefsiri

CÂSİYE Suresi 21. Ayet-i Kerime Tefsiri

CÂSİYE-21 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Seyyiat işleyenler, Allah'a ulaşmayı dilemeyen herkestir. Diledikleri an bütün seyyiatleri örtülür. Salih amel yapanlar nefslerini tezkiye ve tasfiye edenlerdir. Onlar cennetliktirler ve dünya hay...
share on facebook  tweet  share on google  print  

CÂSİYE Suresi Âyet - 21 Tefsiri

 

أًمْ حَسِبَ الَّذِينَ اجْتَرَحُوا السَّيِّئَاتِ أّن نَّجْعَلَهُمْ كَالَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ سَوَاء مَّحْيَاهُم وَمَمَاتُهُمْ سَاء مَا يَحْكُمُونَ

Em hasibellezînecterahûs seyyiâti en nec’alehum kellezîne âmenû ve amilûs sâlihâti sevâen mahyâhum ve memâtuhum, sâe mâ yahkumûn(yahkumûne).

Yoksa kötülük işleyenler, zannediyorlar mı ki, onları, âmenû olan (Allah’a ulaşmayı dileyen) ve salih ameller (nefs tezkiyesi) yapanlar gibi kılacağız ve onların hayatları ve ölümleri eşit olacak? Hüküm verdikleri şey ne kötü.

1.em: veya, yoksa
2.hasibe: hesap etti, zannetti
3.ellezîne: onlar
4.icterahû: yaptılar, işlediler
5.es seyyiâti: kötülükler
6.en nec'ale-hum: onları kılarız
7.ke: gibi
8.ellezîne: onlar
9.âmenû: âmenû oldular, Allah'a ulaşmayı dilediler
10.ve amilû es sâlihâti: ve salih ameller (nefs tezkiyesi) yaptılar
11.sevâen: musavi, eşit
12.mahyâ-hum: onların hayatları
13.ve memâtu-hum,: ve onların ölümleri
14.sâe: kötü
15.: ne
16.yahkumûne: hüküm veriyorlar
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Seyyiat işleyenler, Allah'a ulaşmayı dilemeyen herkestir. Diledikleri an bütün seyyiatleri örtülür. Salih amel yapanlar nefslerini tezkiye ve tasfiye edenlerdir. Onlar cennetliktirler ve dünya hayatında da mutludurlar. Seyyiat işleyenler ise bu âyette kaybettikleri dereceler mutlaka kazandıkları derecelerden fazla olanlardır. Yani Allah'a ulaşmayı dilemeyen herkestir. Mutsuz bir hayattan sonra mutlaka cehenneme girecek olanlardır.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.