Sure sec
BELED-17 Tefsiri

BELED Suresi 17. Ayet-i Kerime Tefsiri

BELED-17 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Allah'a ulaşmayı dilemek âmenû olmanın ilk kademesidir. Akabeyi aşarak köleyi azad edenler, ikinci aşamada mürşidlerine tâbî olanlar, sonra ruhlarını Allah'a ulaştırıp teslim edenler, sonra dik yo...
share on facebook  tweet  share on google  print  

BELED Suresi Âyet - 17 Tefsiri

 

ثُمَّ كَانَ مِنَ الَّذِينَ آمَنُوا وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ وَتَوَاصَوْا بِالْمَرْحَمَةِ

Summe kâne minellezîne âmenû ve tevâsav bis sabri ve tevâsav bil merhameti.

Sonra âmenû olanlardan (Allah’a ulaşmayı dileyenlerden) ve sabrı tavsiye edenlerden ve merhameti tavsiye edenlerden olmaktır (akabeyi aşmak).

1.summe: sonra
2.kâne: oldu
3.min ellezîne: o kimselerden, onlardan
4.âmenû: âmenû oldular
5.ve: ve
6.tevâsav: birbirine tavsiye ettiler
7.bi es sabrı: sabrı
8.ve: ve
9.tevâsav: birbirine tavsiye ettiler
10.bi el merhameti: merhameti
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allah'a ulaşmayı dilemek âmenû olmanın ilk kademesidir. Akabeyi aşarak köleyi azad edenler, ikinci aşamada mürşidlerine tâbî olanlar, sonra ruhlarını Allah'a ulaştırıp teslim edenler, sonra dik yokuşu fizik bedenlerini Allah'a teslim ederek aşanlardır. Sabrı tavsiye edenler sabrın sahipleridir. Onlar önce daimî zikre ulaştıktan sonra, muhlis olmuşlardır ve daha sonra iradelerini Allaha teslim ederek, irşada memur ve mezun kılınmış mürşidler olmuşlardır.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.