Sure sec
ALAK-9 Tefsiri

ALAK Suresi 9. Ayet-i Kerime Tefsiri

ALAK-9 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Bu âyetin evvelki âyetlerle ilişkisine bakalım: Allah'a ulaşmayı dilemekten insanları nehyedeni (men edeni) gördün mü? Bu âyet “Dönüş muhakkak ki Rabb'inedir.” âyetinden sonra geldiği için men ede...
share on facebook  tweet  share on google  print  

ALAK Suresi Âyet - 9 Tefsiri

 

أَرَأَيْتَ الَّذِي يَنْهَى

E raeytellezî yenhâ.

Nehyedeni (men edeni) gördün mü?

1.e: mı, mü
2.raeyte: sen gördün
3.ellezî: o kimse, o ki
4.yenhâ: nehyediyor, engelliyor, men ediyor
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Bu âyetin evvelki âyetlerle ilişkisine bakalım: Allah'a ulaşmayı dilemekten insanları nehyedeni (men edeni) gördün mü? Bu âyet “Dönüş muhakkak ki Rabb'inedir.” âyetinden sonra geldiği için men eden kişi Allah'a ulaşmayı dilemekten men ediyor. 20 Mayıs 2007 tarihindeki Nusaybin Konferansı'nda dîn adamlarının Allah'a ulaşmayı dilemekten insanları men etmeye çalışması Türk-İslâm tarihinde bir yüzkarası olarak anılacaktır. Diğer taraftan bu âyetin sonraki âyetlerle ilişkisi başka bir perspektiften Ebu Cehil ile ilişkilidir. Peygamber Efendimiz (S.A.V)'i namaz kılmaktan men eden Ebu Cehil'dir.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden ALAK Suresi - 9 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.