Sure sec
AHKÂF-8 Tefsiri

AHKÂF Suresi 8. Ayet-i Kerime Tefsiri

AHKÂF-8 Kuran Meali ve Açıklamalı Tefsiri: Onu uydurdu diyorlarsa, de ki: “Onu ben uydurduysam Allah'tan bana ceza gelecektir ve bu cezaya siz mani olamazsınız. Kur'ân hakkında daldığınız iftira denizini en iyi Allah bilir. Allah Kur'ân'a ...
share on facebook  tweet  share on google  print  

AHKÂF Suresi Âyet - 8 Tefsiri

 

أَمْ يَقُولُونَ افْتَرَاهُ قُلْ إِنِ افْتَرَيْتُهُ فَلَا تَمْلِكُونَ لِي مِنَ اللَّهِ شَيْئًا هُوَ أَعْلَمُ بِمَا تُفِيضُونَ فِيهِ كَفَى بِهِ شَهِيدًا بَيْنِي وَبَيْنَكُمْ وَهُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ

Em yekûlûnefterâhu, kul inifteraytuhu fe lâ temlikûne lî minallahi şey’â(şey’en), huve a’lemu bi mâ tufîdûne fîhi, kefâ bihî şehîden beynî ve beynekum ve huvel gafûrur rahîm(rahîmu).

Yoksa “Onu uydurdu.” mu diyorlar? De ki: “Eğer onu ben uyduruyorsam, o taktirde Allah’tan bana gelecek bir şeye siz mani olamazsınız. O, O’nun (Kur’ân) hakkında daldığınız şeyleri (yaptığınız iftiraları) en iyi bilir. Benimle sizin aranızda O’na (Kur’ân-ı Kerim’e) şahit olarak O (Allah) yeter. Ve O; Gafur’dur, Rahîm’dir.”

1.em: mi, yoksa, veya
2.yekûlûne: derler, diyorlar
3.ifterâ-hu: onu uydurdu
4.kul: de
5.in iftereytu-hu: eğer onu uydursaydım
6.fe: o zaman, o taktirde
7.lâ temlikûne: siz tutamazsınız, mani olamazsınız
8.: bana
9.min allahi: Allah'tan
10.şey'en: bir şey
11.huve: o
12.a'lemu: daha iyi bilir, en iyi bilir
13.bi mâ: şeyi, şeyleri
14.tufîdûne: taşkınlık yapıyorsunuz, lâfa dalıyorsunuz
15.fî-hi: onun hakkında
16.kefâ: kâfi, yeter
17.bi-hi: ona
18.şehîden: şahit olarak
19.beynî ve beyne-kum: benimle sizin aranızda
20.ve huve: ve o
21.el gafûr: gafurdur
22.er rahîmu: rahîmdir
AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Onu uydurdu diyorlarsa, de ki: “Onu ben uydurduysam Allah'tan bana ceza gelecektir ve bu cezaya siz mani olamazsınız. Kur'ân hakkında daldığınız iftira denizini en iyi Allah bilir. Allah Kur'ân'a şahit olarak yeter.”

Sonuç: Allah'ın Kur'ân'ına iftira ettiğiniz yani onu reddettiğiniz kesindir. Bu durumda asıl size ceza geleceği kesindir.
Hafız Abu Bakr al Shatri sesinden AHKÂF Suresi - 8 dinle!
Kur'ân dinlemeye başlamak için bir Hafız seçiniz.
close tefsir menu
Sponsor Bağlantı
Neden sponsor bağlantı var?
Çünkü KuranTefsiri.com aylık iki milyondan fazla ziyaretçiye hizmet sunuyor. Bu ziyaretleri kesintisiz ve yüksek hızda karşılayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz çok yüksek bant genişliği (bandwidth) nedeniyle KuranTefsiri.com artık bağımsız bir web sunucusunda çalışıyor.
Online sipariş verebilirsiniz
Kuran Tefsiri
İmam İskender Ali Mihr'e ait Kur'ân-ı Kerim Lafz-ı ve Ruhu isimli 19 cilt 8536 sayfadan oluşan Kuran Tefsirini Mihr Yayınları adresimizden online olarak sipariş verebilirsiniz.